Jaroš z ČSSD úkoloval šéfa pražských hřbitovů Červeného

30.03.2017 16:38

Pražský magistrát se snažil úkolovat bývalého šéfa Správy pražských hřbitovů (SPH) Martina Červeného přes prostředníka, kterým byl Pavel Jaroš z ČSSD. Jaroš Červenému údajně nosil seznamy hrobů pro prominentní osoby, tlačil na podobu veřejných zakázek i odvolání náměstka Vladimíra Vyčichla. Píše to dnes zpravodajský web Českého rozhlasu. Jaroš jakékoli propojení popřel. Červený vedl správu pět let do letošního ledna, kdy byl odvolán, Vyčichlo skončil o měsíc později.

Jaroš z ČSSD úkoloval šéfa pražských hřbitovů Červeného
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo ČSSD
reklama

„Chtěl po mně (Jaroš) spoustu věcí. Předně to, abych odvolal svého technického náměstka Vyčichla. Nejdříve mě laskavě žádal, pak už to byly ultimativní požadavky i se jménem nástupce. Říkal, že pokud to neudělám, skončíme oba,“ sdělil webu Červený. Jaroš nejdříve Červeného vyhledával na zastupitelstvu, poté přibyla e-mailová a telefonická komunikace. „Formálně s hřbitovy neměl (Jaroš) nic společného, tak jsem tomu zpočátku nepřikládal takovou váhu,“ uvedl Červený.

Dokumenty z let 2013 a 2014 podle webu ukazují, že Jaroš zajišťoval pronájem hrobových míst na Olšanských hřbitovech například pro expolitika ODS Tomáše Hrdličku nebo bývalého radního Milana Richtera (ODS). „Přišel (Jaroš), že potřebuje hrobky pro nějaké prominenty. Tak jsem mu připravil nabídky. Bylo to lehce nestandardní. Domníval jsem se, že určité ústupky mi zaručí načas klid. To bylo ale liché, požadavků bylo pak více,“ uvádí s odstupem času Červený. O Richterově hrobce psal minulý týden také server lidovky.cz.

Jaroš se podle Červeného zajímal také o konkrétní veřejné zakázky. Šlo o stavební zakázky nebo o zakázku na svoz a likvidaci odpadu, kterou považuje Červený za klíčovou.

Jaroš kromě toho působil jako prostředník mezi hřbitovy a pražským magistrátem. Oblast pohřebnictví spadá do agendy radních za ČSSD. Na starosti ji měla nejdříve radní Irena Ropková, v říjnu 2015 ji převzal náměstek primátorky Petr Dolínek, od loňského jara za organizaci zodpovídá radní Daniel Hodek. V případě Ropkové napojení na Jaroše potvrzuje e-mailová korespondence, kterou má web k dispozici. Ropková ale spolupráci s Jarošem webu odmítla potvrdit.

Jaroš jakékoli napojení na příspěvkovou organizaci města popřel. Odmítl rovněž, že by pro vlivné pražské podnikatele sháněl hroby.

Jaroš je místostarostou Prahy 13, loni na podzim se s Miloslavem Ludvíkem utkal o post předsedy pražské ČSSD. Je také členem dozorčí rady městského podniku Rozvojové projekty Praha. V minulosti Jaroš působil ve státní agentuře CzechInvest a řídil městský podnik 4-Energetická. Za éry ministra zahraničí Jana Kavana (ČSSD) se stal tajemníkem resortu, bez konkurzu na postu v roce 2001 nahradil Karla Srbu. Jaroše odvolal až ministr Cyril Svoboda (KDU-ČSL).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veeeen, z vody veeeen! Další video s migranty nazdvihlo už i Francouze. Jeden reagoval obrázkem, za který by ho v USA ztrestali. A druhý něčím, za co by ho rovnou zavřeli

16:55 Veeeen, z vody veeeen! Další video s migranty nazdvihlo už i Francouze. Jeden reagoval obrázkem, za který by ho v USA ztrestali. A druhý něčím, za co by ho rovnou zavřeli

Na konci července několik médii informovalo o tom, že italská vláda vysílá karanténní loď k ostrovu …