Jaroslav Foldyna hlásí odchod z ČSSD. Ať jde Petříček ke chvilkařům, rozčílil se

13.02.2020 14:39

Jaroslav Foldyna oznámil, že v dohledné budoucnosti opustí ČSSD. Mohlo by to podle něj zvrátit pouze to, že by stranu opustili neomarxističtí a liberální politici, kteří ji táhnou ke dnu. Toto prohlášení učinil pár hodin poté, co jej někteří členové vedení strany začali kritizovat kvůli slovům o nátlaku na poslance od neziskové organizace Člověk v tísni.

Jaroslav Foldyna hlásí odchod z ČSSD. Ať jde Petříček ke chvilkařům, rozčílil se
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Foldyna
reklama

„Já jsem do strany vstoupil v prosinci roku 1989. Nezměnil jsem se já, ale díky nim se změnila sociální demokracie. A preference tomu odpovídají,“ řekl k tomu v rozhovoru pro iRozhlas.cz.

Na přímý dotaz Foldyna potvrdil, že plánuje vystoupit z ČSSD. „Když neodejdou oni, odejdu já,“ dodal.

Vyjasnil i koho myslí tím „oni“: „Když neodejdou představitelé liberální a neomarxistické sociální demokracie, která táhne stranu ke dnu,“ řekl jasně. Má se jednat o místopředsedy strany, kteří jej vyzývají, aby ČSSD opustil. To dopoledne přímo řekl například ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Tomáš Petříček. „J. Foldyna vyjadřuje názory, které neodráží postoje vedení ČSSD a hodnoty sociální demokracie. Šíření pomluv u řečnického pultíku, jinak to nejde nazvat, je další kapka do přetékajícího džbánu,“ objevilo se na Petříčkově Twitteru.

Další místopředseda Ondřej Veselý se zase od Foldyny jménem celé ČSSD distancoval přímo ve sněmovně. Foldyna v rozhovoru pro iRozhlas odmítl, že by stranu poškodil. „Jestli se sociální demokracie převtělila v TOP 09, Piráty a Milion chvilek, tak určitě ano“, vzkázal.

Foldynovi vadí zejména to, že místopředsedové vládní strany se schází se zástupci Milionu chvilek pro demokracii a dostávají od nich úkoly. To otevřeně přiznal místopředseda neziskové organizace Benjamin Roll. „My jsme chtěli, aby se zasadili o to, aby například v blížících se volbách do mediálních rad neprošli kandidáti napojení na dezinformační scénu,“ přiznal v rozhovoru v Českém rozhlase s tím, že se jednalo o místopředsedy ČSSD Tomáše Petříčka, Michala Šmardu a Ondřeje Veselého.

„Ať odejdou oni. Ať jdou k Milion chvilkám a demonstrují. Ať odejdou z vlády, když jsou její součástí a stejně se schází s organizací, která usiluje o její pád,“ vzkázal jim Jaroslav Foldyna. „Měli by se ale začít dívat pravdě do očí a neokopávat každému kotníky,“ dodal.

Pokud tito „moudrolíni, co tady filozofují“ neodejdou, je připraven opustit ČSSD on.

Na dotaz, zda se nebojí, že jej vedení ČSSD ještě dříve ze strany vyloučí, pak odpověděl: „Bojím se jen Boha“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jakub Vosáhlo
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Gott byl hladové prase, Hřibe? udeřil Hrad. 28. říjen se ruší. A je zle

11:50 Karel Gott byl hladové prase, Hřibe? udeřil Hrad. 28. říjen se ruší. A je zle

Ceremoniál udílení státních vyznamenání se neuskuteční ani v omezeném formátu. Prezident rozhodl, že…