Jde mu jen o peníze, zaznělo z bývalého pracoviště Hermana. Ministr to odmítá

19. 10. 2016 16:22

Výpověď z pracovního poměru nynějšího ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) z vedení Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) byla neplatná, jeho nástupci mu měli nabídnout jiné místo. Obvodní soud pro Prahu 3 rozhodl, že Herman je stále zaměstnancem Ústavu, informoval dnes server Aktuálně.cz. Zprávu převzala ČTK.

Jde mu jen o peníze, zaznělo z bývalého pracoviště Hermana. Ministr to odmítá
Foto: Partie TV PRIMA
Popisek: Ministr kultury z KDU-ČSL Daniel Herman
reklama

Verdikt není pravomocný, Ústav se proti němu odvolá. Hermanovo odvolání z funkce ředitele podle dřívějšího pravomocného rozhodnutí soudu platí. Herman verdikt soudu o neplatnosti výpovědi uvítal. ÚSTR tvrdí, že po odvolání z čela Ústavu by přicházelo pro Hermana v úvahu jediné místo, a to mluvčího, který musí být loajální. A to by prý kvůli jeho boji s radou i novým vedením bylo podle Ústavu absurdní, uvedl server.

„Soud rozhodl, že jeho propuštění bylo v hrubém rozporu se zákonem,“ řekl serveru Hermanův advokát Michal Pacovský. „Je to nepravomocné, samozřejmě se odvoláme,“ reagoval mluvčí Ústavu Pavel Ryjáček. ÚSTR se prý snažil vyřešit vše smírem a nabízel Hermanovi odstupné ve výši dvou měsíčních platů. „Jde mu evidentně o peníze, 150 000 je mu zřejmě málo,“ dodal Ryjáček. Pokud verdikt potvrdí odvolací soud, Ústav mu navíc bude muset vyplatit ušlou mzdu ode dne výpovědi.

„Soud deklaroval, že moje propuštění ze zaměstnání bylo neplatné, tedy porušením zákona. Mně nejde o finance, to jsem také říkal od začátku. Mně jde o spravedlnost a princip a chtěl jsem, aby soud jednoznačně řekl, že byl porušen zákon. To se stalo, a to jsem velmi rád,“ řekl dnes ČTK Herman v Norimberku, kde se účastní zahájení česko-bavorské zemské výstavy věnované Karlu IV.

Herman se na soud obrátil už před třemi lety poté, co byl odvolán z funkce ředitele Ústavu a současně i propuštěn. Žaloval jak odvolání z funkce, tak výpověď z pracovního poměru. Soud dříve pravomocně potvrdil, že jeho odvolání z funkce ředitele bylo platné. Podle soudu měla rada Ústavu k tomuto kroku kompetence. Letos na jaře pak Nejvyšší soud zamítl Hermanovo dovolání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zlé: „Smrt Zemana.“ Řeči, kterými končí i pieta za covid

7:50 Zlé: „Smrt Zemana.“ Řeči, kterými končí i pieta za covid

Včerejší akce na Pražském hradě se stala terčem kritiky. Vadily zejména plastové kelímky, ve kterých…