Jde tu o stovky sebevražd, říká Babišův náměstek. Otevíráme Pandořinu skříňku, varuje senátor Láska

24.05.2016 22:55

Senátoři mají ve středu projednávat nový zákon o regulaci hazardu. Pokud vejde v platnost, ministr financí Andrej Babiš (ANO) bude moci nechat zablokovat internetové stránky, kde mohou hráči provozovat nelegální hazard. Babišův náměstek Ondřej Závodský tento zákon důrazně hájil, ale podle senátora tady otevíráme Pandořinu skříňku, kterou už se nepodaří zavřít.

Jde tu o stovky sebevražd, říká Babišův náměstek. Otevíráme Pandořinu skříňku, varuje senátor Láska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klávesnice
reklama

V Událostech, komentářích diskutovali Jiří Průša ze sdružení CZ.NIC, náměstek ministra Babiše pro oblast hazardu Ondřej Závodský a senátor Václav Láska. Průša konstatoval, že blokaci některých webových stránek bude velmi snadné obejít a bude k tomu stačit jen mobilní telefon.

„My jsme zatím nezaznamenali konkrétní technický návrh, kdo a jak by měl blokovat. Jestli se mají blokovat domény, jestli se budou blokovat IP adresy. Není tu zkrátka jistota,“ rozčiloval se Průša. Nemluvě o tom, že dnes umíme vytvořit internetovou stránku během několika minut. Takže úředník ministerstva rozhodne o zavření jedné stránky a za pár minut vznikne velmi podobná, dosud neblokovaná. Zákon tak v podstatě ztrácí smysl.

Jde tu o stovky sebevražd, upozorňoval Závodský

Závodský se podivoval nad tím, že se IT veřejnost zvedá proti zákonu až teď. „Blokaci stránek bude navrhovat ministerstvo financí ve správním řízení, které je v České republice dvoustupňové. Soud bude moci platnost rozhodnutí pozastavit,“ konstatoval Závodský.

„Vůbec nejnebezpečnější je, že z moci úřední někdo bude rozhodovat o blokaci internetu. Otevře se tu určitá Pandořina skřínka, která pak nebude mít žádné hranice. A navíc je to z mého pohledu zbytečné, protože to lze vyřešit jinak,“ konstatoval Láska. Nelíbí se mu především to, jak velkou moc dostane do rukou úředník. Dodnes jsme byli zvyklí, že tuto pravomoc měli v rukou pouze soudci. Podle Lásky by navíc stačilo blokovat platby, a ne internetové stránky, takže svoboda internetu by zůstala zachována. Láska ovšem také zdůraznil, že zákon jako celek považuje za přínosný, jen se mu nelíbí, že dáváme do rukou příliš velkou moc byrokratům.

Mgr. Václav Láska

  • BPP
  • Tento profil nevytvořil Václav Láska, proto zde není aktivní
  • senátor

Závodský na tom přesto neviděl nic špatného. Kdyby někdo ve sklepě provozoval varnu pervitinu, přijde policie, zavře varnu a jejího provozovatele zavře. Ale když někdo mluví o nelegálním hazardu, najednou se operuje svobodou slova. „Ale tady jde o stovky sebevražd lidí, které zničil hazard,“ prohlásil Závodský. Ministerstvo financí se tak vlastně stará o blaho lidí

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

21:45 Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

Developer Luděk Sekyra staví novou čtvrť bytů a kanceláří v Praze na Smíchově. Jeden z největších de…