Je homosexualita duševní poruchou? V Číně padl verdikt

06.03.2021 22:11

Přestože je homosexualita v Číně dekriminalizována již od roku 1997, na lidi orientující se na stejné pohlaví se stále v zemi nahlíží s určitým despektem. O tom svědčí i nejnovější rozhodnutí soudu v Su-čchienu, které znovu potvrdilo, že homosexualita se stále může nazývat duševní poruchou i přesto, že na čínském oficiálním seznamu duševních poruch nefiguruje dvacet let. O rozsudku informoval server South China Morning Post.

Je homosexualita duševní poruchou? V Číně padl verdikt
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pochod Prague pride 2020 byl zrušen díky pandemii koronaviru. Místo něj vypluly na Vltavu s LGBT komunitou lodě
reklama

Anketa

Má vláda Andreje Babiše dovládnout do voleb?

85%
15%
hlasovalo: 19630 lidí
Žalobu k soudu podala 24letá žena ve městě Su-čchien, které se nachází ve východní provincii Ťiang-su mezi Čching-taem a Nankingem – nesouhlasila, aby se čínský učebnicový popis homosexuality jakožto „psychologické poruchy“ nadále používal a požadovala po soudu, aby byl označen za chybný.

Žena vystupující pod jménem Xixi se poprvé s popisem duševní poruchy ve formě homosexuality setkala v hojně používané čínské učebnici psychologie během svého studia na Jihočínské zemědělské univerzitě v Kantonu. V té bylo přímo uvedeno, že být gay je duševní poruchou.

Knihu s názvem „Výchova k duševnímu zdraví pro vysokoškolské studenty“ vydává od roku 2013 nakladatelství Jinan University Press a homosexulita v ní figuruje na místě „běžných psychosexuálních poruch“ mezi převlékáním se do šatů jiného pohlaví či mezi fetišismem.

Žalobu na vydavatele a prodejce učebnice žena podala již v roce 2017 a své právní kroky zdůvodnila tím, že tvrzení v knize je chybné a bez vědeckého základu.

Koncem loňského soudu však lidový soud v Su-čchienu rozhodl ve prospěch vydavatelství s tím, že jde spíše o rozdílné názory než o chybu.

Podobně reagoval i odvolací soud. Ten v konečném rozhodnutí vyjádřil, že popis homosexuality není chybný, jelikož se jedná o „akademický pohled“. Označení homosexuality za duševní onemocnění tak v Číně může být i nadále v učebnicích uvedeno.

Světová zdravotnická organizace vyškrtla homosexualitu z duševních poruch v roce 1990. Roku 1997 ji Čína dekriminalizovala a následně roku 2001 i vyškrtla ze svého oficiálního seznamu duševních poruch. Stále se však oficiální klasifikace duševní poruchy týká těch homosexuálů, kteří se necítí být sami sebou či mají úzkostné a depresivní pocity.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putovní dvojice ruských agentů? Tu spáchají výbuch, tu útok novičokem? Generál Šándor jen kroutil hlavou

13:03 Putovní dvojice ruských agentů? Tu spáchají výbuch, tu útok novičokem? Generál Šándor jen kroutil hlavou

Hosty druhé části nedělní Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News byli generál Jiří Šedivý a bezp…