Je homosexualita duševní poruchou? V Číně padl verdikt

06.03.2021 22:11

Přestože je homosexualita v Číně dekriminalizována již od roku 1997, na lidi orientující se na stejné pohlaví se stále v zemi nahlíží s určitým despektem. O tom svědčí i nejnovější rozhodnutí soudu v Su-čchienu, které znovu potvrdilo, že homosexualita se stále může nazývat duševní poruchou i přesto, že na čínském oficiálním seznamu duševních poruch nefiguruje dvacet let. O rozsudku informoval server South China Morning Post.

Je homosexualita duševní poruchou? V Číně padl verdikt
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pochod Prague pride 2020 byl zrušen díky pandemii koronaviru. Místo něj vypluly na Vltavu s LGBT komunitou lodě

Anketa

Má vláda Andreje Babiše dovládnout do voleb?

85%
15%
hlasovalo: 20036 lidí
Žalobu k soudu podala 24letá žena ve městě Su-čchien, které se nachází ve východní provincii Ťiang-su mezi Čching-taem a Nankingem – nesouhlasila, aby se čínský učebnicový popis homosexuality jakožto „psychologické poruchy“ nadále používal a požadovala po soudu, aby byl označen za chybný.

Žena vystupující pod jménem Xixi se poprvé s popisem duševní poruchy ve formě homosexuality setkala v hojně používané čínské učebnici psychologie během svého studia na Jihočínské zemědělské univerzitě v Kantonu. V té bylo přímo uvedeno, že být gay je duševní poruchou.

Knihu s názvem „Výchova k duševnímu zdraví pro vysokoškolské studenty“ vydává od roku 2013 nakladatelství Jinan University Press a homosexulita v ní figuruje na místě „běžných psychosexuálních poruch“ mezi převlékáním se do šatů jiného pohlaví či mezi fetišismem.

Žalobu na vydavatele a prodejce učebnice žena podala již v roce 2017 a své právní kroky zdůvodnila tím, že tvrzení v knize je chybné a bez vědeckého základu.

Koncem loňského soudu však lidový soud v Su-čchienu rozhodl ve prospěch vydavatelství s tím, že jde spíše o rozdílné názory než o chybu.

Podobně reagoval i odvolací soud. Ten v konečném rozhodnutí vyjádřil, že popis homosexuality není chybný, jelikož se jedná o „akademický pohled“. Označení homosexuality za duševní onemocnění tak v Číně může být i nadále v učebnicích uvedeno.

Světová zdravotnická organizace vyškrtla homosexualitu z duševních poruch v roce 1990. Roku 1997 ji Čína dekriminalizovala a následně roku 2001 i vyškrtla ze svého oficiálního seznamu duševních poruch. Stále se však oficiální klasifikace duševní poruchy týká těch homosexuálů, kteří se necítí být sami sebou či mají úzkostné a depresivní pocity.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…