Je mi z vás zle, bezmozci. Šibenice, květiny v koši, a prý že nejsme jako oni... Budete koukat, odkud znějí tyto hlasy

17.11.2018 14:15

Premiér Andrej Babiš (ANO) se proplížil na Národní třídu v noci a položil tam věnec k uctění památky 17. listopadu 1989. Stejně se zachoval i předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Podle poslankyně Jany Černochové (ODS) se Babiš zachoval zbaběle. Tvrdě však odsoudila i ty občany, kteří hodili Babišův či Okamurův věnec do koše. Takovéto chování je podle ní primitivní, odsouzeníhodné a nedůstojné.

Je mi z vás zle, bezmozci. Šibenice, květiny v koši, a prý že nejsme jako oni... Budete koukat, odkud znějí tyto hlasy
Foto: osobní archiv
Popisek: Jana Černochová
reklama

Česko si připomíná 29. výročí sametové revoluce. 17. listopadu 1989 se definitivně ukázalo, že komunistická moc se hroutí. Jedním z hesel sametové revoluce bylo také sousloví „nejsme jako oni“. Lidé tehdy chtěli dokázat, že jsou lepší, tolerantnější a otevřenější, než kdy byli komunisté.

Dvacet devět let poté stojí v čele země předseda vlády, který před rokem 1989 spolupracoval s komunistickou státní bezpečností. Mnoha lidem se to nelíbí a chtěli to dát premiérovi Andreji Babišovi (ANO) najevo. Babiš se konfrontaci vyhnul tím, že věnec k pamětní desce na Národní třídě položil už v noci. Stejně se zachoval předseda hnutíí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Toto počínání pana premiéra odsoudila poslankyně ODS Jana Černochová (ODS). Stejně tvrdě však vystoupila také proti občanům, kteří nejen Babišův a Okamurův věnec hodili do koše. V odpadcích skončil i věnec předsedy ČSSD Jana Hamáčka, koaličního partnera Andreje Babiše, i věnec prezidenta republiky Miloše Zemana.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Nejsme jako oni? Začínáme se tak bohužel chovat... Ve čtvrtek na demonstraci šibenice, dneska živé květiny s naší trikolorou v odpadkovém koši. To je nějaká kultura? Ne, to je primitivismus. Je mi z toho smutno a letošní oslavy 17. listopadu tak pro mě mají hořkou pachuť. A žádný uliční výbor už nikdy nesmí rozhodovat o tom, kdo smí, či nesmí, položit u památníku květinu! Jinak budeme s našimi ideály sametu pro smích ještě víc než ten, který se na Národní třídu zbaběle vplížil s tmou,“ napsala roztrpčená Černochová.

Brněnský právník Tomáš Tyl dodal, že lidé, kteří vyhodili věnec premiéra do koše, vítali potleskem na Národní třídě bývalého předsedu Senátu Milana Štěcha (ČSSD), který byl před rokem 1989 členem komunistické strany a jako sociální demokrat po roce 1989 nejednou ostře vystupoval proti živnostníkům.

Vyhození věnců Zemana, Babiše, Hamáčka a Okamury do koše odsoudil i místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna. Naproti tomu pochopení pro to vyjádřili představitelé hnutí Starostové a nezávislí nebo předseda ODS Petr Fiala. Vyhození květin do koše sice prý není „jeho šálek čaje“, ale má pochopení pro to, že jsou mnozí lidé rozčarovaní z kroků Andreje Babiše či Miloše Zemana.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Profesor Flegr se s tím opět nepáral: S dětmi by se mělo zacházet jako s nebezpečným odpadem

9:21 VIDEO Profesor Flegr se s tím opět nepáral: S dětmi by se mělo zacházet jako s nebezpečným odpadem

Podle evolučního biologa a parazitologa Jaroslava Flegra bude o rozvolňování opatření a o případném …