Je to kampaň, tečka. Úředník Outlý se s prezidentem Zemanem nepáral

31.08.2017 19:31

Moderátorka Světlana Witowská ve čtvrtečním Interview ČT24 přivítala člena Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí (ÚDHPSH) Jana Outlého, který na sebe upoutal pozornost např. tím, že doporučil prezidentovi Miloši Zemanovi, aby v čase předvolební kampaně počítal své cesty po krajích do finančního limitu na kampaně. V jednu chvíli Witowské prozradil, že úřadu se dostane té cti spatřit něco, co ještě žádný jiný živý tvor v moderní historii Česka nespatřil.

Je to kampaň, tečka. Úředník Outlý se s prezidentem Zemanem nepáral
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volič u volební urny, ilustrační foto
reklama

Do voleb, které budou 20. a 21. října, se zúčastní rekordních 31 stran a hnutí. Úřad však nebude prověřovat jen tyto strany. Musí dohlížet na všechny strany v Česku.

„Máte nějaký seznam toho, co je a co už není kampaň?“ zeptala se Witowská. Outlý se odvolal na zákon, který říká, že za kampaň je třeba považovat jakoukoli činnost, která směřuje k propagaci kandidáta. Dalším důležitým rysem je, že se za příslušnou činnost na komerční bázi obvykle platí.

Pokud jde o prezidentské volby, za akt volební kampaně je sběr podpisů. Jde o svého druhu propagaci kandidáta. „Takže takový kandidát by měl mít zřízen volební účet,“ konstatoval Outlý. Toto ustanovení platí ale jen pro kandidáty, kteří sbírali podpisy i během doby, kdy už běžela oficiální kampaň. Pokud potřebný počet podpisů nasbírali před oficiálním startem kampaně, do nákladů by si to počítat nemuseli. Všechny volební kampaně oficiálně začínají oficiálním vyhlášením termínu nadcházejících voleb.

Pár slov padlo i k prezidentovi Miloši Zemanovi. „Cesty do krajů panu prezidentovi nikdo nezapovídá,“ začal Outlý. Pokud se setkává v časech předvolební kampaně s úředníky kraje, o kampaň nejde, ale když se setká s občany, je to kampaň, Tečka. „Legislativa část toho dlouhého funkčního období označuje speciálním termínem a v této specifické době platí pro kandidáty určitá pravidla. V tomto čase je třeba evidovat náklady kampaně,“ zdůraznil host.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Outlý odmítl myšlenku, že by i setkání s občany mohlo být považováno za součást pracovní cesty, která se nemusí evidovat, pokud na setkání s občany sedí i starosta jako představitel veřejné moci. Starosta tam samozřejmě sedět může, ale podle hosta to i tak bude kampaň.

Totéž platí i pro premiéra a další veřejné činitele, kteří se setkají s občany. Náklady tohoto setkání musejí započítat do volební kampaně. „On to také může odmítnout, pokud tuší, že se blíží k hranici finančního limitu,“ podotkl Outlý. A když už premiér nebo jiný veřejný činitel na setkání s občany půjde, musí se zajímat o to, kolik stálo ozvučení akce a tak podobně.

Outlý si je dobře vědom toho, že jejich úřad je relativně malý a nemohou sledovat úplně všechny veřejné činitele naprosto pořád. „Ale my máme nějaký algoritmus, který tady teď nebudu prozrazovat, s jehož pomocí budeme sledovat vše podstatné,“ prozradil Outlý. Doplnil také, že na první rok úřad disponuje rozpočtem ve výši 50 milionů korun.  

Až bude po volbách, úředníci tohoto úřadu spatří něco, co prý ještě žádný jiný živý tvor v moderní historii naší vlasti nespatřil. „My spatříme něco, co ještě žádný jiný živý tvor nespatřil, a to je volební účetnictví všech jednatřiceti kandidujících stran a budeme si je moct porovnat a budeme moct vyhodnotit případná pochybení,“ prozradil nakonec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bára Basiková zuří: Všichni, kdo strašíte s koronavirem, běžte už do prde*e! Já chci covid!

10:15 Bára Basiková zuří: Všichni, kdo strašíte s koronavirem, běžte už do prde*e! Já chci covid!

Po Jankovi Ledeckém k veřejnosti promlouvá i zpěvačka Bára Basiková. A jak sama přiznává, sprostě. „…