Je to na Šarochovi. Nemusí spěchat, může to shodit. Jsou tu informace, jak to bude s Babišem

05.12.2019 14:15

K rozhodnutí nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana v kauze Čapí hnízdo se pro server Lidovky.cz vyjádřil advokát Jaroslav Ortman. Podle jeho slov Zeman zvolil zlatou střední cestu, z vichřice se stává vánek.

Je to na Šarochovi. Nemusí spěchat, může to shodit. Jsou tu informace, jak to bude s Babišem
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Čapí hnízdo

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman včera zrušil usnesení o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše a Jany Mayerové ze společnosti Farma Čapí hnízdo. Vyšetřování tak podle Ortmana probíhá dál. „Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch dostane od nejvyššího státního zástupce Zemana pokyny, jak má doplnit dokazování. Nevím, jaké pokyny dostane, to bude v rozhodnutí pana Zemana. Může doplňovat třeba půl roku nebo rok. V každém případě to neříká nic dobrého o práci orgánů činných v trestním řízení,“ poznamenal Ortman.

Anketa

Stíhání Babiše obnoveno. Co by mělo nastat?

hlasovalo: 36212 lidí

Podle jeho slov je rozhodnutí Pavla Zemana šalamounským rozhodnutím. „Zeman nedal pokyn k podání obžaloby, nedal pokyn ani k jejímu zastavení a zároveň vyzývá, že se má ctít presumpce neviny. Takže dle mého názoru to je oddalování rozhodnutí,“ uvedl. 

Dodal také to, že z jedenácti malých černoušků, kteří stáli na začátku trestního stíhání, zbyli jenom dva: Andrej Babiš a Jana Mayerová. Stíhání Babišových rodinných příslušníků totiž definitivně končí. Následně se vyjádřil i k tomu, zda se celá věc bude po letech znovu vyšetřovat. „Já myslím, že to bude obtížné. Pan Šaroch může rozhodnout úplně stejně, jako rozhodl posledně. I po doplnění,“ uvedl.

Závěrem pak Ortman dodal, že prezident Miloš Zeman má nyní plné právo udělit abolici. „Prezident není limitován. Z právního hlediska nemá žádné omezení, takže prezident může rozhodnout tak, jak uzná za vhodné. Jeho rozhodnutí by musel podepsat nějaký člen vlády, patrně ministr spravedlnosti, protože pochybuji, že Babiš sám sobě podepíše souhlas se zastavením trestního stíhání,“ uzavřel.

Babiš včera opakovaně řekl, že o prezidentskou abolici, tedy o zastavení stíhání, nestojí. Má za to, že neučinil nic protizákonného. Zeman má podle Babiše na věc stejný názor a nebude abolici navrhovat. Abolice vyžaduje spolupodpis předsedy vlády nebo jím pověřeného člena vlády. I po abolici by Babiš mohl trvat na projednání věci. Soud by ho však pak mohl nanejvýš uznat vinným, nemohl by mu uložit trest. Prezident o možnosti, že abolici Babišovi udělí, hovořil v září.

Spis v kauze Čapího hnízda se nyní vrací dozorovému státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi, který jej postoupí zpět policii. Na nové rozhodnutí nemá žádnou lhůtu. Policie i Šaroch musí respektovat Zemanův právní názor, podle nějž je mimo jiné nutné důkladněji vyhodnotit evropskou legislativu a navazující judikaturu stejně jako otázku zavinění Babiše a Mayerové, která podepsala žádost o dotaci pro Farmu Čapí hnízdo.

Pražské městské státní zastupitelství uvedlo, že částečné zrušení svého usnesení respektuje. U dalších čtyř obviněných konstatovalo, že zastavení jejich stíhání je vzhledem k Zemanovu rozhodnutí i nadále pravomocné. Týká se to Babišovy manželky Moniky, dcery Adriany Bobekové, švagra Martina Herodese a bývalého člena společnosti Farma Čapí hnízdo Josefa Nenadála. Pavel Zeman řekl, že se u nich nepodařilo prokázat zavinění. Zvlášť stíhá policie ještě Babišova syna Andreje.

Předseda ODS Petr Fiala očekává, že Babiš do vyřešení osobních problémů nabídne pozici premiéra jinému zástupci ANO. K odstoupení Babiše vyzvali i předsedové dalších stran: Ivan Bartoš (Piráti), Vít Rakušan (STAN) a Marek Výborný (KDU-ČSL). Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) uvedla, že pokud Babiš neodstoupí, je namístě svolání mimořádné schůze Sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě. Šéf SPD Tomio Okamura chce vyčkat na konečné rozhodnutí o vině.

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček řekl, že nevidí důvod k odchodu z vlády s hnutím ANO. Babišovy kauzy ale podle něj komplikují vládě práci. Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka spěje případ ke konečnému zastavení Babišova stíhání a pro ANO dnešní krok žalobce Zemana nic nemění.

Šaroch bude muset vyřešit otázku, zda je nutné znovu žádat Sněmovnu o Babišovo vydání. Poslanci se v tom neshodují. Předseda mandátového a imunitního výboru Stanislav Grospič (KSČM) míní, že případ není nový a Sněmovna už v tomto volebním období o vydání rozhodla. Členka imunitního výboru Helena Válková (ANO) se spíše kloní k tomu, že Sněmovna bude muset hlasovat znovu.

Podstatou případu je to, že Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na niž by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do předloňského února, pak jej vložil do svěřenských fondů. Mluvčí koncernu Agrofert Karel Hanzelka dnes ČTK sdělil, že věří tomu, že se nakonec prokáže, že se vše odehrálo podle zákona.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…