Je to rána sekyrou do stromu jménem vláda Vladimira Putina. Bojím se, kolik životů bude ještě třeba, píše ruský politolog o vraždě Němcova

03.03.2015 13:14

Český levicový deník A2alarm přeložil článek ruského politologa Vladimira Pastuchova otištěný původně v ruském deníku Novaja gazeta. Pastuchov uvádí, že jde o první politickou vraždu po pádu SSSR. Zamýšlí se nad tím, zda jde ale o poslední politicky motivovanou vraždu.

Je to rána sekyrou do stromu jménem vláda Vladimira Putina. Bojím se, kolik životů bude ještě třeba, píše ruský politolog o vraždě Němcova
Foto: repro youtube.com, tan
Popisek: Zavražděný kritik Kremlu Boris Němcov
reklama

Pastuchov uvádí, že znal Borise Němcova, setkal se s ním, jak on sám říká „v bezstarostných a poklidných devadesátých letech“. Dle jeho názoru to byl člověk milý a otevřený. Měl prý vše potřebné k tomu, aby žil šťastný život, i přesto si vybral jinou cestu, cestu opozice, díky které se nyní stal symbolem. Podle Pastuchova je nyní příliš brzo dělat nějaké závěry a prognózy ohledně toho, co se stalo. Je však zcela jisté, že „je to další rána sekyrou do stromu jménem vláda,“ řekl politolog.

Vladimir Pastuchov se obává, kolik bude zapotřebí životů, aby se pomyslný strom jménem vláda zlomil. „Kolik takových úderů bude ještě potřeba, aby se strom zlomil vejpůl – tisíce, miliony, jako v minulém století? Nebo stačí pouze jeden či dva, protože strom už je uvnitř nahnilý?“ zamýšlí se Pastuchov.

Celý text zde

Dle ruského politologa, již není tak důležité z politického úhlu pohledu, kdo vraždu spáchal. Neboť ať už vláda označí za vraha kohokoliv, i přestože bude mít pravdu, nebude to věrohodné, protože se již natolik zamotala do svých lží. Podle Pastuchova již není v současné době možné kvůli propagandě rozeznat pravdu od lži.  

Pastuchov míní, že by mělo ruské vedení tajných služeb rezignovat, jelikož se vražda Němcova udála dva dny před plánovanou demonstrací opozice, 20 let po politické vraždě novináře Vladislava Listěva, a dokonce prý několik stovek metrů od rezidence prezidenta Vladimira Putina. Podle něj se však vláda zabývá jinými vedlejšími věcmi: „Řeší globální otázky – jak pozměnit ústavu, aby se zbavili závazků mezinárodního práva,“ říká.

Podle ruského politologa vládne v Rusku nyní zmatek, který je vláda jen těžko schopna řídit. S vraždou Borise Němcova tento zmatek nabyl na síle. Za smrt opozičního politika nese dle Pastuchova zodpovědnost vláda, která mu neposkytla i přes výhrůžky žádnou ochranu.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ste

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

21:06 Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

Pirátská poslankyně Olga Richterová se přihlásila do letošního projektu Do práce na kole. A právě o …