Je to tu: Střílelo se na loď migrantů. A od Babiše zaznělo...

26. 9. 2018 7:51

Na českých internetových diskusích je možné čas od času číst výzvy, že lodě s migranty by se měly potápět a migranti střílet. Nyní se tak skutečně stalo, i když české internetové diskuse na tom asi podíl neměly. Marocké námořnictvo střílelo po španělském motorovém člunu a zabilo jednu ženu a tři další zranilo. „Kapitán“ skončil ve vězení. Informovaly o tom agentura AFP a server France24.com.

Je to tu: Střílelo se na loď migrantů. A od Babiše zaznělo...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rybářská loď, ilustrační foto

Incident se odehrál v úterý poblíž prefektury M'diq-Fnideq, která na severu hraničí s nechvalně známou španělskou enklávou Ceutou. Hlídka marockého námořnictva byla prý „přinucena pálit“ po motorovém člunu, jehož kapitán odmítl poslechnout jejich příkazy a zastavit, alespoň taková je oficiální verze námořnictva. Migranti schovaní na lodi prý leželi a nebyli vidět. Střelné rány utrpěli 4 migranti. V nemocnici jim pak jedna marocká žena podlehla. Španělský kapitán, který loď kormidloval, zraněn nebyl, takže byl zatčen.

Fotogalerie: - Zeman, fanoušci a „fanoušci“

Prezident Miloš Zeman na setkání s občany v Přerov...
Aktivista Ziggy Horváth na setkání s prezidentem v...
Na setkání prezidenta Miloše Zemana s občany v Pře...
Vladimír Hučín se ptal prezidenta na setkání v Pře...
Na setkání prezidenta Miloše Zemana s občany v Pře...
Na setkání prezidenta Miloše Zemana s občany v Pře...

Anketa

Zvažujete, že v senátních či komunálních volbách odevzdáte hlas alespoň jednomu kandidátovi ČSSD?

5%
95%
hlasovalo: 8395 lidí

Poté co Itálie začala zavírat přístavy a zpřísňovat zákony a nařízení proti migraci to vypadá, že Maroko se stalo důležitým bodem pro migranty ze subsaharské Afriky na cestě do Evropy přes Španělsko. Marocké úřady tvrdí, že letos překazily již 54 tisíc pokusů o přeplutí Středozemního moře do Evropy. Mezi nimi bylo prý i 7100 Maročanů. Španělsko podle Mezinárodní organizace pro migraci registruje v roce 2018 38 tisíc nově příchozích, ať už po zemi či po vodě.

V Čechách incident komentoval bývalý poslanec za ANO Bohuslav Chalupa. „Nejsem z toho nijak šťastný, ale musím konstatovat, že marocké námořní síly se zachovaly tak, jak se EU a NATO měly zachovat dávno. Ochrana hranice nemůže být hájena jinak, než se zbraní v ruce – pokud takto hájena není, stává se hranice a její ochrana směšnou a nefunkční – současná každodenní realita.“

Fotogalerie: - Babiš v Itálii řešil migraci

Premiér Andrej Babiš v Itálii a na Maltě jednal o ...
Premiér Andrej Babiš v Itálii a na Maltě jednal o ...
Premiér Andrej Babiš v Itálii a na Maltě jednal o ...
Premiér Andrej Babiš v Itálii a na Maltě jednal o ...
Premiér Andrej Babiš v Itálii a na Maltě jednal o ...
Premiér Andrej Babiš v Itálii a na Maltě jednal o ...

„Nepochybuji, že můj postoj je politicky zcela nekorektní, kontroverzní a vyvolá řadu negativních reakcí – ale je na čase to říci hodně nahlas – kdyby Frontex, řecké, Italské či španělské námořní síly, čí NATO použily hrubou sílu k zastavení nelegální = NEZÁKONNÉ migrace hned na jejím počátku, tedy i za cenu usmrcení několika pašeráků a pravděpodobně i osob vědomých si nelegálnosti své migrace, pak by nedošlo nejen k smrti minimálně cca 6000 lidí utonutím (a to vůbec nevíme kolik tisíc lidí zahynulo na africké pevnině, při cestě k pobřeží).

A především by byl vyslán velmi jasný a nekompromisní signál všem pašerákům a ostatním, kteří na celé situaci těžce parazitují, že tudy cesta nepovede – a byl by zásadním způsobem likvidován jejich ‚business‘, ale všechny ostatní negativní důsledky pro Evropu, vnitřní nálady, včetně její bezpečnosti a snížení intenzity teroristických aktivit,“ vyjádřil se Chalupa na svém facebookovém profilu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod

7:35 „Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod

Prezident Miloš Zeman poskytl rozhovor MF Dnes. Znovu v něm zaútočil na Senát, rýpl si do vrchního s…