Je to tu. Wagnerová nechce být v partě s Okamurou a Čunkem, tak odchází

07.11.2012 14:16

Senátorka Eliška Wagnerová, zvolená za Stranu zelených, vystoupila ze senátorského klubu KOD - KDU-ČSL a nezávislí a bude působit jako nezařazená. Nelíbila se jí nominace senátora Jiřího Čunka na místopředsedu Senátu a vadí jí také názory Tomia Okamury.

Je to tu. Wagnerová nechce být v partě s Okamurou a Čunkem, tak odchází
Foto: hns
Popisek: Senátorka Eliška Wagnerová.
reklama

Předsedovi svého bývalého senátorského klubu Petru Šilarovi vytkla, že Čunkovu nominaci vydával za oficiální. "Toto vyjádření mě znepokojilo, a proto jsem již tehdy avizovala, že bude-li nominace klubem stvrzena, zvážím své setrvání v klubu. Názory Jiřího Čunka na řešení romské problematiky, jakož i jeho praktické kroky v místní politice jsou pro mě nepřekonatelnou překážkou pro akceptaci jeho klubové nominace na senátní místopředsednickou funkci. Nominace totiž rovněž signalizuje i postoj klubu k takovým názorům," uvedla Wagnerová.

Okamura ohrožuje důvěryhodnost Senátu

Zkritizovala také Okamuru. "V následujících dnech jsem byla svými voliči a podporovateli seznamována s texty dalšího člena senátorského klubu KOD, Tomia Okamury, které se ideově shodují s názory senátora Jiřího Čunka. Po seznámení se s těmito texty a po důkladném zvážení situace jsem dospěla k názoru, že mé další setrvání v senátorském klubu KOD není možné bez ohrožení důvěryhodnosti programu, s nímž ve volbách získala masivní podporu,“ řekla bývalá soudkyně.

K Okamurovi se Wagnerová již dříve vyjádřila pro ParlamentníListy.cz. „Donedávna jsem jeho výroky příliš nesledovala a nevěděla jsem o něm o mnoho víc, než že má nějakou cestovní kancelář, a tím to pro mě vlastně končilo. Až teprve teď jsem byla upozorněna lidmi kolem mne, že se vyslovoval k otázkám, na které má skutečně velmi jiné názory, než jsou ty moje. Mluvíme-li konkrétně, tak s jeho výroky například k romským otázkám se skutečně ztotožnit nemohu,“ prohlásila.

Wagnerové se nelíbí Čunkův postoj k Romům, které se podle ní snaží vyčleňovat podle jejich etnicity, což je pro senátora nepřijatelné. "Ačkoliv se v připravovaném prohlášení klubu hovoří o demokracii a právním státu, a v jedné z verzí dokonce výslovně i o lidské důstojnosti, zjevně se klubové pojetí těchto konstitutivních hodnot našeho ústavního pořádku zásadně odlišuje od jejich obvyklého pojetí v podání našeho i zahraničních ústavních soudů, z něhož chci naopak při své práci sama vycházet,“ dodala senátorka.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Takhle už ne! Kauza Prymula nabrala směrem k ČT obrátky

12:53 Moravec lhal. Takhle už ne! Kauza Prymula nabrala směrem k ČT obrátky

Václav Moravec ve svém pořadu tvrdil, že na vyšehradské schůzce byl i náměstek VZP Šmehlík. Ten to p…