Je to tu jak v letech 1946 či 48. Kalousek je jediný, kdo se umí postavit Babišovi, zaznělo na akci TOP 09

19.09.2017 8:12

REPORTÁŽ „Dnes je doba prazvláštní, vyvrácená z normálního chodu. Obávám se, že se dá přirovnávat k rokům 1946 a 1948, kdy komunisti taky slibovali úžasné věci a zavíraly se hranice kvůli různým agentům. Skončilo to, že tuto zemi ovládla jedna strana,“ řekl ParlamentnímListům.cz k důležitosti současných voleb na startu kampaně TOP 09 v Liberci František Gábor. „Jsou to klíčové volby. Jde o zachování demokracie a svobody u nás,“ doplnil ho Miloš Rejmont. „Chceme se poprat o dvojciferné číslo a přesvědčit lidi svým programem. Jsme jediná pravicová strana, která říká, že chceme zůstat v Unii a nepůjdeme do toho s Babišem,“ upozornil lídr kandidátky Václav Horáček.

Je to tu jak v letech 1946 či 48. Kalousek je jediný, kdo se umí postavit Babišovi, zaznělo na akci TOP 09
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Václav Horáček poprvé rozjel svoji rikšu
reklama

Na rikše se bude snažit získávat hlasy lídr TOP 09 v Libereckém kraji do nadcházejících voleb Václav Horáček, současný poslanec a bývalý starosta Železného Brodu. Za start trasy si topkaři vybrali libereckou ulici Na Perštýně, což je prudký kopec. Úplně na jeho vršku na travnatém, dosti hrbolatém bývalém fotbalovém plácku, kde už zbyla jen jedna branka, zahájili oficiálně „rikšovou kampaň“ v pondělí dopoledne. „Minulé volby jsem jezdil v sajdkáře. Výhodou rikši je, že do ní neprší. Je to rikša elektrická, to znamená ekologická. Zdá se mi, že všechny programy stran tady v kraji jsou zaměřeny na dopravu, na zdravotnictví. My si myslíme, že největší oříšek tady je ekologie,“ prozradil. Proč si to myslí? „Spočítali jsme si, že v současné době máme asi 368 brownfieldových lokalit. Což je 520 hektarů, jak se s tím něco nezačne dělat, bude to špatné,“ konstatoval.

Jsme jediná pravicová strana, která chce zůstat v Unii a nejít s Babišem

Ambice mají topkaři troufalé. „Musíme získat od osmi procent nahoru. Chceme se poprat o dvojciferné číslo a přesvědčit lidi svým programem. Jsme jediná pravicová strana, která říká, že chceme zůstat v Unii a nepůjdeme do toho s Babišem,“ vysvětlil Horáček. Ještě odvážnější je Miloš Rejmont, vedoucí lékař screeningu nádoru prsů jablonecké nemocnice, trojka kandidátky. „Jsem optimista. Mým cílem je, aby TOP 09 v našem kraji dosáhla 15 %, což by mělo znamenat dvě poslanecká křesla. Podle mě je to reálné. V minulých volbách do Poslanecké sněmovny podle preferenčních hlasů skončil Václav Horáček na šestém místě a já na osmém. Letos u nás v kraji nekandidují Farský a Komárek, kteří byli před námi. Věřím mým
klientkám, že mě vykroužkují, ale i podnikatelům, protože je o mně známo, že jsem byl od prvopočátku proti EET. Jsou to klíčové volby. Jde o zachování demokracie a svobody u nás,“ prozradil ParlamentnímListům.cz.

I podle Horáčka jsou tyto volby za poslední dobu nejdůležitější a rozhodnou, jakým směrem se Česká republika vydá. „Aby to nebylo jednobarevné podnikatelské prostředí,“ uvedl. Ke stejnému tématu se vyjádřila i dvojka topkařů v Libereckém kraji, František Gábor. „Dnes je doba prazvláštní, vyvrácená z normálního chodu. Obávám se, že se dá přirovnávat k rokům 1946 a 1948, kdy komunisti taky slibovali úžasné věci a zavíraly se hranice kvůli různým agentům. Skončilo to, že tuto zemi ovládla jedna strana těch chytrých a moudrých, která věděla, jak za nás rozhodovat a kam směřovat naši zemi. Byl bych nerad, abychom měnili směr z prozápadní orientace naší země, abychom vystupovali z NATO. Pro mě je to zárukou bezpečnosti,“ sdělil. „Ano, není to dnes dokonalé. Evropa se učí reagovat na různá bezpečnostní rizika, která zde dříve nebyla. I NATO se musí určitým způsobem transformovat. Ale je to pro nás záruka bezpečí a prosperity,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz. Gábor se na setkání dostavil v „provokativním“ tričku se čtyřmi Kalousky. „Je to jediný lídr, který se opravdu umí postavit Babišovi,“ uvedl. Poté v neformálním rozhovoru v sobě nezapřel bývalého vojáka a kritizoval ministra obrany Martina Stropnického. „Vracel peníze do rozpočtu. Proč za ně raději nekoupil vojákům hadry?“ ptal se. Zákon o zadávání zakázek v současné podobě podle něj škodí naší armádě. „Je kladen důraz na nákup nejlevnějších věcí. Přitom vojáci potřebují vybavení, kde bude solidní poměr ceny a výkonu. Neboli za cenu trabanta si nikdy nekoupím škodovku,“ upozornil. „Peníze vracející se do rozpočtu mohly být efektivněji využity v resortu obrany. Mohly se za to nakoupit nějaké výstrojní součástky, které scházejí. Dále pak spojovací prostředky pro nejnižší stupeň velení, to znamená, aby každý měl svoji vysílačku. Komunikace je dnes součástí bojiště třetího tisíciletí. Potřebujeme kvalitní moderní cvičiště pro naše vojáky, které u nás nemáme. Rotní trenažery, balistickou ochranu. To jsou věci, které se za tyto vrácené peníze daly nakoupit. A na to se žádné velké strategie nemusejí dělat,“ domníval se. To už se Václav Horáček poprvé rozjel se svojí rikšou a několikrát úspěšně obkroužil hřiště. Odpoledne ho čekal výjezd do Chrastavy a pak v dalších dnech na jiná místa v Libereckém kraji.

TOP 09 využije v kampani rikšu. Foto: Oldřich Szaban

František Gábor na kampani v Liberci. Foto: Oldřich Szaban

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zrovna chtěli loď na 500 migrantů! Itálie šlápla na neziskovku: Počítače, telefony, zabaveno

16:04 Zrovna chtěli loď na 500 migrantů! Itálie šlápla na neziskovku: Počítače, telefony, zabaveno

Do čela Itálie se nedávno vrátil bývalý prezident Evropské banky Mario Draghi. Netrvalo dlouho a už …