Je to tu zas: My vám uprchlíky stejně vnutíme! udeřil představitel EU

22.03.2017 7:11

Eurokomisař pro vnitro a migraci Dimitris Avramopulos je přesvědčen, a není jediný, že Evropská unie má prostředky na to, jak přimět členské státy k přerozdělování migrantů. Uvedl to včera ve Varšavě. Stanovisko k této otázce má Brusel vydat do konce září.

Je to tu zas: My vám uprchlíky stejně vnutíme! udeřil představitel EU
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Stany si uprchlíci rozestavili hned na několika ulicích. Tábory migrantů ze Středního východu a z Afriky vyrostly odděleně

Evropská unie má prostředky, nástroje a moc přesvědčit všechny členské státy, aby relokační program respektovaly, míní Avramopulos. Nebál se to říct ani v Polsku, které společně s Českou republikou přerozdělování migrantů dlouhodobě odmítá.

Z některých evropských metropolí se naopak, mimo jiné z Vídně nebo Berlína, ozývají hlasy žádající citelné krácení unijních prostředků pro země, které přijímat uprchlíky nechtějí. Visegrádské státy ale takové návrhy neakceptují.

Anketa

Kalousek tvrdí, že mu Babiš roku 2004 sliboval pomoc v politické kariéře, když on jako politik bude rozhodovat ve prospěch Agrofertu. Věříte tomu?

20%
hlasovalo: 11200 lidí

K tomu, aby byl unijní plán na přerozdělování uprchlíků dodržován, nabádá dlouhodobě i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. „To je začátek konce, pokud pevné pravidlo, které bylo demokraticky zpracováno, členské státy nedodržují,“ řekl v minulosti.

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziere pak vyhrožuje tím, že na některé země, které odmítají uprchlíky přijmout, by bylo možné zatlačit přes evropské fondy.

Mechanismus zahrnující povinné kvóty na rozdělování migrantů má zajistit v průběhu dvou let přesun 160 000 žadatelů o azyl z přeplněného Řecka a Itálie. Zatím se ale podařilo přesunout jen necelých 15 000 osob.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Legální migrace je nezbytná. Půl milionu IT odborníků Evropa potřebuje. Toto hustí v Bruselu úředníci do poslanců

6:31 Legální migrace je nezbytná. Půl milionu IT odborníků Evropa potřebuje. Toto hustí v Bruselu úředníci do poslanců

„Evropa bude potřebovat jen v následujícím desetiletí půl milionu IT odborníků, které nebude mít, po…