Je to úplatek! Předsedkyně TOP 09 si v rozhovoru s Emmou Smetanou nebrala servítky

29.08.2020 12:00

Za pár týdnů jsou v Česku volby a koaliční vláda ANO a ČSSD najednou přidává jednorázově seniorům pět tisíc korun. Těm seniorům, kteří měli i v časech uzamčení ekonomiky jako jedni z mála jistotu, že jim na účet přijde důchod. Naproti tomu matky samoživitelky či živnostníci vůbec netušili, zda nepřijdou o peníze. Jednorázový příspěvek seniorům tak podle předsedkyně TOP 09 není ničím jiným než úplatkem.

Je to úplatek! Předsedkyně TOP 09 si v rozhovoru s Emmou Smetanou nebrala servítky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová v rozhovoru pro internetovou televizi DVTV s moderátorkou Emmou Smetanou konstatovala, že česká ekonomika je v koronavirových časech v takové krizi, že si nemůže dovolit navyšovat penze nad zákonem stanovenou valorizaci.

„Podotýkám, bohužel,“ zaznělo z jejích úst. „To si nemůžeme dovolit, taková je realita,“ dodala ještě. Už dnes vláda počítá pro rok 2020 se schodkem půl bilionu korun a to ukazuje, v jak špatném stavu česká ekonomika je. „Jsme zadlužení až po uši,“ zdůraznila.

Vláda Andreje Babiše (ANO), která jde svým jednorázovým příspěvkem nad rámec této valorizace, jen nechává důchodce žít na úkor dnešních dětí, které to budou jednou splácet. A tohle Pekarová Adamová nechce vidět. Nechce vidět, že si nemůžeme žít nad poměry. Pokud takto budeme žít, je prý třeba vědět, že nám budou chybět peníze na kvalitní zdravotnictví a kvalitní sociální služby, které jsou pro seniory také potřebné.

Vláda místo toho, aby uvažovala takto, jen důchodce uplácí. „Přiznejme si. Je to proto, že za měsíc jsou volby, je potřeba si naklonit tuto obrovskou skupinu voličů a já pevně věřím tomu, že velká část z nich to vidí, že to je jenom úplatek, který se děje teď před těmi volbami za té cynické logiky – my vám dáme peníze, vy nám dejte své hlasy. Nic jiného se tady teď neděje. Je to jen uplácení,“ vypálila.

Posléze připomněla, že senioři měli po celou dobu pandemie jistotu, že jim důchody přijdou. Měli tak výhodu oproti živnostníkům, matkám samoživitelkám a dalším skupinám; ti netušili, zda v časech koronakrize přijdou o příjmy, případně na jak dlouho o ně přijdou.

Zdůraznila také, že v časech, kdy se české ekonomice dařilo dobře, i poslanci z pravicové opozice hlasovali pro vyšší růst důchodů nad rámec zákonem valorizace, ale teď jsme podle Pekarové Adamové v situaci, která tu od konce druhé světové války nebyla a kdy si nemůžeme dovolit přidávat.

Zmínila i zrušení superhrubé mzdy a snížení daně z příjmů pro velkou část obyvatel na úroveň 15 procent. Samo o sobě to podle předsedkyně strany není špatně. To, co podle ní je špatně, je to, že vláda neřekla, kde získá peníze, které budou po tomto snížení daní v rozpočtu chybět. Rozpočet tak přijde asi o 74 miliard korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pirát čekal zvolení. Nic. Tak píše pravdu o straně

11:12 Pirát čekal zvolení. Nic. Tak píše pravdu o straně

Piráti v současné době vyjednávají o účasti na vládě. Jejich pozice ovšem se čtyřmi poslanci není si…