Je to vážné: Erdogan si s Merkelovou vytírá... Odhaleny další informace tvořící nepěkný celek

20.03.2017 9:24

Tváří v tvář současným rozmíškám mezi Evropou a Tureckem se ukazuje, do jaké míry selhaly politické instinkty německé kancléřky Angely Merkelové. Přestože šla stran uprchlické dohody tureckému prezidentu Recepu Erdoganovi prakticky ve všem na ruku, Erdogan kancléřku uráží a spílá jí.

Je to vážné: Erdogan si s Merkelovou vytírá... Odhaleny další informace tvořící nepěkný celek
Foto: archív autora
Popisek: Angela Merkelová

Svými obdivovateli v Německu i zahraničí je Merkelová popisována jako zkušená politička, která si ví rady prakticky za každé situace. Před jejím odjezdem do Bílého domu jeden z jejích spolustraníků dokonce hovořil o tom, že Trump zákonitě podlehne jejímu kouzlu. Jak už dnes víme, vše nakonec dopadlo jinak a média ve svém „spravedlivém pobouření“ řeší z celého společného setkání jen to, že Trump údajně nechtěl Merkelové podat ruku.

Kancléřce Angele Merkelové jako by nestačil razantní propad jejích politických preferencí a vlna kritiky ze strany jejích stranických kolegů. Podle deníku Die Welt společně s premiérem Markem Ruttem coby představitelem EU předsedajícího Nizozemska v podstatě tajně souhlasila s každoročním přijímáním 250 000 syrských migrantů z Turecka. Ani tento příslib či slíbené tři miliardy eur však Erdogana, zdá se, příliš neuspokojily.

Anketa

Podporujete Andreje Babiše? (Hlasování od 16.3.2017)

54%
46%
hlasovalo: 42486 lidí

V posledních dnech rozlícený turecký prezident metá urážkami na všechny strany. Vedle fašistů v Nizozemsku spílá také Německu a své „tajné spojenkyni“ Angele Merkelové, která přitom společné dohodě obětovala svoji politickou kariéru. „Když Evropany označíme za nacisty, jsou z toho rozladěni a ze solidarity se semknou dohromady. Hlavně Merkelová. Přitom vy osobně právě teď používáte nacistické praktiky,“ promluvil podle Deutsche Welle Erdogan přímo k Merkelové.

Šéf Evropské komise Juncker se sice na svém twitteru proti Erdoganově spílání ohradil a napsal, že takové jednání je neslučitelné s ambicemi Turecka aspirovat na členství v Evropské unii, ale nezdá se, že by to tureckého prezidenta mělo zastavit v jeho agresivním počínání. Erdogan naopak ještě přitlačil na pilu, když porovnával zacházení s přistěhovalci v Evropě s obdobím druhé světové války a tristním zacházením se Židy.

„Duch fašismu se znovu prohání po ulicích evropských měst. Evropa se utápí ve svém vlastním iracionálním strachu. Turkofobie a islamofobie je na vzestupu. Oni se už dokonce bojí i přistěhovalců, kteří u nich hledají útočiště,“ vysmíval se Erdogan ve svém televizním vystoupení a on i jeho ministr vnitra ještě před tím vyhrožovali Evropské unii, že na kontinent každý měsíc pošle Ankara patnáct tisíc migrantů.

Zatímco turečtí politici zatím jen vyhrožují, turečtí hackeři již přešli od slov k činům. Jak píše server Euroactiv, twitterové účty německého fotbalového klubu Borussia Dortmund, tenisové legendy Borise Beckera, Amnesty Internationval či BBC byly napadeny a objevilo se na nich přesně to, co hlásali turečtí politici: #NaziGermany, #NaziHolland. Lze se proto důvodně domnívat, že hackeři patrně nejednali na vlastní pěst.

Přestože vysocí představitelé EU vydali skrze migrační dohodu celý kontinent Turecku na milost a nemilost, nic nenasvědčuje tomu, že by Juncker, Schulz, Tusk či Merkelová zpytovali svědomí. Naštěstí pro premiéra Nizozemska Marka Rutteho parlamentní volby již proběhly a zveřejněné informace deníku Die Welt o utajené dohodě je již nemohou ovlivnit. Kancléřku Merkelovou však čekají volby až na podzim a s ohledem na aktuální průzkumy ji rozhodně nečeká žádná procházka růžovým sadem.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Josef ProvazníkTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Muselo se to vědět.“ Lukáš Pollert poté, co mu fakta dávají za pravdu

16:00 „Muselo se to vědět.“ Lukáš Pollert poté, co mu fakta dávají za pravdu

Lékař a olympionik Lukáš Pollert se v rozhovoru pro RadioUniversum.cz vyjádřil ke covidu-19. Podle j…