Je to vážné. Kiska schytal další tvrdou ránu: Pokrytec! Dennodenně se odvolává na smrt Kuciaka a Kušnírové, ale baví se s vrahy Cervanové

03.06.2018 9:11

Investigativní novinář Martin Hanus z redakce Postoj.sk v těchto dnech uvádí knihu o vraždě studentky Ludmily Cervanové s názvem Hra skončila. Jeho dílo velmi ocenil poslanec Martin Glváč ze SMERu. I přestože mladá medička byla zavražděna před více než čtyřiceti lety, dodnes se vedou ostré polemiky o vině sedmi odsouzených mužů z Nitry. Slovenský server ParlamentnéListy.sk poukázal na to, že velmi kritizován je nyní v souvislosti s touto kauzou prezident Andrej Kiska, ten se totiž koncem loňského roku na otevření klubu Pod lampou s dvojicí odsouzených vrahů bavil.

Je to vážné. Kiska schytal další tvrdou ránu: Pokrytec! Dennodenně se odvolává na smrt Kuciaka a Kušnírové, ale baví se s vrahy Cervanové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Slovenska Andrej Kiska
reklama

„Chci poděkovat investigativnímu novináři Martinu Hanusovi z redakce Postoj.sk, který v těchto dnech uvádí knihu o vraždě studentky Ludmily Cervanové s názvem Hra skončila, za to, že navzdory svému původnímu přesvědčení o nevině odsouzených vrahů poctivě hledal fakta, která mu nakonec otevřela oči,“ uvedl na úvod stanoviska pro TASR poslanec Martin Glváč ze SMERu.

Doufejme, že se Hanus nebude v rámci vydání své knihy potýkat s problémy, které na vlastní kůži zakusila i slavná česká spisovatelka Markéta Zinnerová, autorka českého krimifilmu Bolero, který byl na základě skutečné události vraždy mladé studentky natočen v roce 2004. Právě kvůli tomuto filmu zhruba před dvanácti lety stála jeho autorka před soudem.

Šlo o žalobu na ochranu osobnosti. „Můj scénář vycházel skutečně z toho, co se odehrálo. To, že na mne pak účastníci té události včetně vrahů té dívky podali žalobu na ochranu osobnosti, mě psychicky úplně odrovnalo,“ prohlásila tenkrát Zinnerová, která prý díky tomu prožívala deprese.

Anketa

Chcete, aby ČSSD zasedla ve vládě Andreje Babiše?

4%
96%
hlasovalo: 22238 lidí

Glváč podle svých slov nyní netrpělivě čeká na nahrávku z výslechu klíčové svědkyně Viery Zimákové, která popsala znásilnění i vraždu. „Pokud si v této zemi někdo z novinářů zaslouží ocenění, je to právě Hanus, protože se nebál přiznat si chybu a napsat pravdu s vědomím, že si proti sobě poštve mnoho kolegů,“ míní poslanec.

A o to více, že proti matce zavražděné studentky se postavila drtivá většina novinářů a vydavatelů. „Chtěla jsem vydat i knihu o tom, ale žádný novinář ani vydavatelství v té době se mnou nemluvili,“ řekla v rozhovoru pro Nový čas Margaréta Cervanová.

Ten, kdo by se měl ale především omluvit, je podle Glváče právě prezident Andrej Kiska. „Měl by se omluvit matce zavražděné studentky a všem slušným lidem za to, že se na nedávném otevření klubu Pod lampou v prosinci 2017 bavil s dvojicí odsouzených vrahů,“ připomněl Glváč a dodal, že očekává od hlavy státu veřejné prohlášení, v němž se jednoznačně distancuje od mediálních obhájců dvakrát odsouzených vrahů Ludmily Cervanové (ve dvou různých režimech před 1989 i po Sametové revoluci), a to Štěpána Hríba či Eugena Kordy, kteří mu namočili ruce do krve Ludmily Cervanové.

  • Původní zdroj ZDE

„Prezident se nemůže na jedné straně dennodenně odvolávat na smrt Jana Kuciaka a Martiny Kušnírové a mluvit o slušnosti, ale přitom se nedistancovat od vrahů mladé nevinné studentky. To není žádná slušnost, to je obyčejné farizejství a pokrytectví,“ rozčílil se poslanec Glváč a následně vyzval organizátory protestů Za slušné Slovensko (Jiřího Seliga, Karolínu Farních, Kateřinu Nagy Pazman, Petra Nagye a dalších), aby se veřejně distancovali od mediálního obhájce vrahů Štěpána Hríba, kterému umožnili moralizovat na tribuně během protestů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

15:58 V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

Server Deník N přišel s rozhovorem s Monikou Šimůnkovou, současnou zástupkyní ombudsmana Stanislava …