Je to z čínské laboratoře! Trumpův tým má jasno. Ale jsou tu pochyby, zda to není jinak

04.05.2020 16:32

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo se domnívá, že pandemie koronaviru má svůj původ v laboratoři ve Wu-chanu. „Existují přesvědčivé důkazy, že tam to začalo. Čína je známa svým sklonem infikovat svět a používat nestandardní laboratoře,“ šokoval příslušník Trumpovy administrativy. Své k tomu řekl i prezident Trump. Objevily se však i takové konspirační teorie, dle nichž za pandemii může miliardář Bill Gates či exprezident Barack Obama.

Je to z čínské laboratoře! Trumpův tým má jasno. Ale jsou tu pochyby, zda to není jinak
Foto: Repro Youtube
Popisek: Prezident USA Donald Trump
reklama

Americký prezident Donald Trump přišel s teorií, že pandemie nemoci covid-19, která trápí celý svět, má svůj původ v čínské laboratoři. Během tiskové konference v Bílém domě prezident sdělil, že je přesvědčen o tom, že virus pochází z wuchanského Institutu pro virologii a dodal, že americké úřady jsou na tento institut zaměřeny.

„Uvidíme kde to je, uvidíme odkud to pochází. Existuje o tom spousta teorií,“ řekl. „Čína by nám to měla říct,“ dodal. Na otázku novináře, zda viděl cokoliv, co by jeho tvrzení dodávalo vysokou míru důvěry, odpověděl, že ano. „To vám nemohu říct, nejsem k tomu oprávněn,“ odpověděl novináři na otázku o konkrétních důkazech.

Celý článek ZDE

Anketa

Chcete, aby byl Pavel Novotný zvolen poslancem PS PČR?

4%
96%
hlasovalo: 27146 lidí

Trump koncem minulého týdne Číně pohrozil dalšími dovozními cly na čínské produkty, což má být odveta za rozšíření nemoci covid-19 z Číny do celého světa.

Wuchanský institut však obvinění odmítl, a jiní američtí činitelé si to též nemyslí. „Zpravodajci též souhlasí se širokým vědeckým konsenzem, že covid-19 nebyl vyroben člověkem ani nebyl geneticky modifikován. Zpravodajské služby budou i nadále pečlivě ověřovat informace a zprávy, aby určily, zda ohnisko pandemie vzniklo kontaktem s infikovanými zvířaty nebo zda vzniklo následkem nehody v laboratoři ve Wu-chanu,“ zněla odpověď ředitele bezpečnostních služeb.

Své k tomu pronesl i ministr zahraničních věcí Mike Pompeo. Ten v pořadu This Week televize ABC řekl: „Existují přesvědčivé důkazy, že tam (ve Wu-chanu) to začalo,“ uvedl Pompeo. Pompeo však odmítl odpovědět na otázku, zda podle jeho názoru šlo o záměr Pekingu.

„Čína je známa svým sklonem infikovat svět a používat nestandartní laboratoře,“ sdělil. „Není to poprvé, co byl svět ohrožen virem z čínské laboratoře,“ zdůraznil Pompeo a vyjádřil politování nad nedostatečnou spoluprací ze strany čínských orgánů, která by objasnila původ pandemie. „Stále brání přístupu (odborníků) ze Západu, nejlepších lékařů,“ řekl Pompeo, který zdůraznil, že je nutné, aby se tito odborníci dostali do čínských laboratoří. „Stále nemáme vzorky viru, které potřebujeme,“ upozornil.

Fotogalerie: - Uvolňování protikoronavirových opatření

Představení podmínek pro třetí vlnu uvolňování pro...
Představení podmínek pro třetí vlnu uvolňování pro...
Představení podmínek pro třetí vlnu uvolňování pro...
Představení podmínek pro třetí vlnu uvolňování pro...
Milan Hnilička, předseda Národní sportovní agentur...
Adam Vojtěch a  Karel Havlíček, místopředseda vlád...

Pompeo kromě toho připomenul, že „prezident Trump se vyjádřil jasně: ti, kteří jsou vinni, budou nést zodpovědnost“.

Celé vyjádření Mika Pompea ZDE

Na možné propuknutí světové pandemie upozorňoval již před pěti lety miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates. Informoval o tom článek na serveru businessinsider. Na pandemii Gates upozornil například během přednášky na konferenci TED v roce 2015, kde varoval před potenciálně ohromujícím počtem obětí, které by celosvětová pandemie mohla vytvořit.

Ve svém projevu v roce 2015 Gates připomněl vypuknutí eboly, která zabila tisíce lidí v Guineji, Libérii a Sieře Leone. Zdůraznil faktory, které bránily šíření nemoci po celém světě, a varoval před potenciálem mnohem nakažlivější celosvětové pandemie.

„Nepřipravenost by mohla umožnit, že příští epidemie bude dramaticky ničivější než ebola. Můžete mít virus, při kterém se lidé cítí dostatečně dobře, když jsou nakažliví, že se dostanou do letadla, nebo jdou na trh,“ řekl Gates. Přesně tak se nový typ koronaviru projevuje. Příznaky nemoci se nemusí objevit hned, ale až za 14 dnů.

Celý projev Billa Gatese na přednášce TED 2015 o nebezpečí nové pandemie ZDE:

Po tom, co se pandemie koronaviru rozšířila po celém světě, daroval Gates přes 250 milionů dolarů na vývoj vakcíny. Z obou výše zmíněných důvodů vznikly na internetu konspirační teorie, že Bill Gates je zodpovědný za vypuknutí pandemie koronaviru. Na to upozorňuje právě článek serveru businessinsider, který tvrzení konspirátorů vyvrací.

Anketa

Věříte, že Kreml vyslal agenta, který měl odpravit starostu Prahy 6 Koláře?

hlasovalo: 36680 lidí

„Podle analýzy The New York Times a Zignal Labs zaznamenaly televizní vysílání a sociální sítě od února do dubna 1.2 milionu příspěvků a zpráv, které Gatese obviňují z nějakého komplotu nebo mu připisují autorství vzniklé virové pandemie.

To je o 33 % více než u druhé nejpopulárnější konspirační teorie, podle které je nemoc covid-19 vyvolána 5G sítěmi. Mezi nejčastější teorie patří ta, podle které Gates o celé pandemii dopředu věděl, a tudíž je zjevně plánovaná za účelem kontroly populace. Velice oblíbená je i verze, ve které je nemoc vypěstována, aby lidé museli povinně na očkování a mohly jim být implantovány mikročipy,“ psal server warengo.com.

Konspirace se však šíří i o bývalém prezidentovi USA Baracku Obamovi. Ten měl prý virologické laboratoři ve Wu-chanu přispět 3,8 miliony dolary. Konspirační teorie následně obvinila exprezidenta Obamu z toho, že koronavirus byl vyvinut právě z těchto prostředků. To vše měl údajně říct současný prezident Donald Trump.

Tato zpráva však byla vyvrácena. K samotnému příspěvku na Facebooku je přidán odkaz na ověřenou zprávu a příspěvek je tedy považován za fake news. Ve vysvětlujícím článku se píše, že nejsou jasné důkazy, že by virus měl mít původ v laboratoři, a též upravuje částku, kterou měla dostat laboratoř. Ve skutečnosti obdržela od USA grant ve výši 600.000 dolarů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tle
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

17:46 „Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

„Jsem nasranej!“ „Dělá to jen zlou krev!“ „Nemoc nedělá výjimky, nedělejme je ani my.“ I taková slov…