Je to zlé, paní Šlechtová. Ministryni ANO „popravují“ ve vlastním tisku

16.05.2018 8:04

Dnešní Lidové noviny píší o kauze ministryně obrany Karly Šlechtové. Ta měla, ještě jako ministryně pro místní rozvoj, zneužívat státní peníze. Během svých zahraničních cest prý často navštěvovala letištní VIP salonek, což stát přišlo na 310 tisíc korun. Šlechtová takto letěla 26krát, Babiš pouze jednou, píší Lidové noviny. Tisk z vydavatelství patřícího do holdingu Agrofert premiéra Babiše (aktuálně ve svěřenském fondu) ostřeluje „vlastní“ ministryni. Babiš ji prý nemá rád.

Je to zlé, paní Šlechtová. Ministryni ANO „popravují“ ve vlastním tisku
Foto: www.karlaslechtova.cz
Popisek: Karla Šlechtová, exministryně obrany

O co konkrétně v případu jde? Lidové noviny informují, že ministryně obrany Karla Šlechtová létala ve své minulé funkci velmi často na služební cesty do zahraničí a využívala při tom veškerý dostupný komfort. Ten zahrnoval i služby VIP salonku Letiště Václava Havla v Praze. Přes ten se Šlechtová odbavila při celkem 26 cestách letadlem. Její předchůdce Kamil Jankovský (VV, poté LIDEM) deníku přiznal, že podobnou službu využil jednou, či dvakrát. Věra Jourová (ANO) pro změnu neví o tom, že by kdy v salonku byla.

Lidové noviny získaly i podrobné výpisy o jednotlivých cestách. Z nich plyne, že mezi lety 2014 až 2017 vyšel VIP servis Ministerstvo pro místní rozvoj na 310 249 korun. Odbavení jednoho cestujícího přes VIP salonek vyjde na 4 400 korun, ne vždy ale cestovala ministryně sama. V salonku je k dispozici luxusní občerstvení a k samotnému letadlu jste včas odvezeni limuzínou. Ministryně obrany poskytla Lidovým novinám vyjádření: „Salonek umožňuje zrychlené odbavení. Jeho využitím jsem tedy šetřila drahý čas lidí a statisíce jsem ušetřila i tím, že jsem nelétala byznys třídou. Úspory vzniklé tímto výběrem převyšují náklady na VIP salonek, nemluvě o bezpečnostních výhodách, které poskytuje.“

Podle exministra Jankovského má smysl využít salonek při dlouhých letech, do Bruselu ale takto nikdy neletěl. Ministryně Šlechtová ale služby využívala i během kratších cest, do Bruselu s VIP službou letěla osmkrát. Její postup ale hájí Romana Voříšková z Ministerstva pro místní rozvoj: „Ministerstvo využívá salonku v případech, kdy není možné být na letišti v požadovaný čas dvě hodiny před odletem (nedovoluje to program ministryně), je potřeba zajistit jednání, nebo přípravu před zahraniční pracovní cestou, nebo to nedovoluje bezpečnostní situace.“

Lidové noviny dále píší o tom, že ministryně Šlechtová s nástupem na resort obrany od svých zvyků upustila, je to prý ale tím, že ministr obrany na zahraniční cesty odlétá z vojenského letiště v pražských Kbelích. Na závěr článku přichází ještě srovnání s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem, který VIP servisu využil pouze jednou. Údajně kolují spekulace, že ministryni Šlechtovou nemá rád. Ta má však oporu v prezidentu Zemanovi.

V dnešním vydání lidovek je zprávě věnován hlavní prostor na titulní straně. Hned vedle lze nalézt ještě sloupek, ve kterém stejnou věc komentuje novinář Jan Klesla. Podle něj se dnes za VIP označuje již ledacos. Je ale potřeba nakreslit dělící čáru mezi skutečně důležité služby a ty, které pouze vytvářejí zdání, že jejich uživatel je vysoce postavený. Ty z druhé kategorie označuje sarkasticky jako služby pro „Velmi velmi důležité osoby, neboli VVIP“. Jedná se prý o naprosto zbytečný luxus pro zbohatlíky, kteří platí jen za svůj dobrý pocit. Přidává také zmínku o tom, že skandinávští politici zcela běžně cestují městskou hromadnou dopravou. „Jestli ale kolegové ministři jezdí do práce na kole a vládní šéf létá ekonomickou třídou, měla by se na Hradě oblíbená ministryně Šlechtová zamyslet, jestli si má za naše peníze vyhazovat z kopýtka. Když se chce cítit jako VVIP, prosím za své,“ uzavírá Klesla.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mak

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ukázal jsem jim! Babiš vynesl info z jednání EU: Šlo o naše sousedy

21:05 Ukázal jsem jim! Babiš vynesl info z jednání EU: Šlo o naše sousedy

Premiér Andrej Babiš prostřednictvím svého pravidelného týdenního facebookového hlášení „Čau lidi“ t…