Je tu silná ruská propaganda, varoval Stropnický. A přišla mu pádná odpověď z KSČM

26.09.2014 8:27

I když ruská propaganda je v některých českých médiích přítomna, málokdo se jí zabývá. Vyjádření politiků i rozvědky nejsou příliš konkrétní. O problematice informují páteční Lidové noviny, které ji ilustrují na příkladu Institutu slovanských studií.

Je tu silná ruská propaganda, varoval Stropnický. A přišla mu pádná odpověď z KSČM
Foto: Hans Štembera
Popisek: Soňa Marková
reklama

Toto občanské sdružení letos vyvěsilo na svých webových stránkách článek slibující senzační odhalení pod titulkem „Rusko nemá na svědomí vraždy v Katyni.“ Podle listu je autorkou článku spoluzakladatelka institutu Radmila Zemanová, která v textu s odkazem na ruské zdroje tvrdí, že Evropský soud pro lidská práva neshledal ruskou stranu odpovědnou za masakr polských důstojníků v době druhé světové války, ke kterému v Katyni došlo. Deník ale upozorňuje, že štrasburský soud nic podobného neudělal.

Komunistka Marková: Je to jako popírání holokaustu

Předsedkyně parlamentní skupiny přátel Česko-Rusko, komunistická poslankyně Soňa Marková byla zmíněným článkem pobouřena. „Je to nehorázné ahistorické tvrzení - já jsem mimochodem vystudovala historii. Je to jako popírání holokaustu,“ řekla Marková listu s tím, že pokud by články prokazatelně popíraly principy, na nichž je založen český stát, měla by se obsahem webové stránky institutu zabývat policie.

I tak je ale Marková přesvědčena, že v Česku ruská propaganda není, naopak si myslí, že trpíme rusofobií. Naopak ministr obrany Martin Stropnický (ANO) listu řekl, Putin má kvalitně zpracovanou informační válku.

BIS se prý o  propagandu cizích států zajímá

Že je působení ruských zpravodajských služeb v Česku nezpochybitelné, je přesvědčen Stropnického stranický kolega ze sněmovního bezpečnostního výboru Matěj Fichtner, který uvedl, že ruskou propagandou se ve sněmovně zabývali, ale více k tomu nechtěl říct s tím, že je to téma pro BIS. Její mluvčí Jan Šubert k tomu pouze sdělil: „Do okruhu našeho zájmu patří i propaganda poplatná mocenským zájmům některých států.“ Zda rozvědka sleduje i rusky psaná média v Česku a webové stránky podobné té Institutu slovanských studií, ale Šubert neupřesnil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO Zemanovi nadávají za konzumaci s rouškami. A takto zachytila kamera Ivana Bartoše...

14:16 FOTO Zemanovi nadávají za konzumaci s rouškami. A takto zachytila kamera Ivana Bartoše...

Český internet žije celý víkend fotografií z porady prezidenta Zemana s experty. Rozebírá zejména fa…