Jeden z iráckých azylantů v ČR se pořádně opřel do svých kolegů, kteří ujeli do Německa

08.04.2016 9:20

Své krajany, kteří odmítli azyl v Česku a vydali se do Německa, dnes prostřednictvím MF Dnes zkritizoval pan Firas. Irácký křesťan patří se svou manželkou a dcerou k posledním z těch, kteří mohli v Česku požádat o azyl. Vláda totiž včera projekt Nadačního fondu Generace 21 zastavila.

Jeden z iráckých azylantů v ČR se pořádně opřel do svých kolegů, kteří ujeli do Německa
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Uprchlické tábory kolem iráckého města Dahúk
reklama

„Být vděčný neznamená jen poděkovat,“ uvádí Firas. Podle něj je jednání těch, kteří odjeli do Německa, velmi sobecké. „Měli víc myslet také na ostatní. Na nás,“ nechal se slyšet. Je podle svých slov zklamaný. 

„Máme tu byt, máme jídlo, máme všechno. Co by ještě chtěli? Hrad? Na začátku říkali, že chtějí být v Evropě a v bezpečí kvůli svým dětem,“ konstatuje. Každý, kdo do Česka přijde, by měl být podle jeho slov vděčný za to, co dostává. „Samozřejmě, zklamaná očekávání tu mohou být. V Iráku například máme velké byty. Naše země je velká, je běžné mít tam velký dům. V Česku je ale jiný styl života,“ podotýká. 

Zároveň uvádí, že křesťané v Iráku se skutečně stávají terčem muslimů. „Žijí tu sunnitští a šíitští muslimové a mezi nimi křesťané. Je jich nejméně, jsou nejslabší, ale mají mnoho majetku a půdy a tu si muslimové chtějí vzít. Vezmou pistoli, namíří a řeknou ‚odejdi‘. Hodně lidí odešlo, nejen před ISIS, ale například i z Bagdádu a dalších měst na jihu. Takových případů je mnoho. Do Erbílu odcházejí, protože je kontrolovaný Kurdy. Bezpečné místo to pro nás ale není,“ vypráví Firas. 

On sám chce v Česku zůstat. Lidi v Česku jsou podle něj milí a lidští. „V Česku je taky velmi levně, především když to porovnám s dalšími zeměmi, jako je Německo,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Gayové: Západ EU se vrhl na Orbána. A přišla zdrcující zpráva

8:07 Gayové: Západ EU se vrhl na Orbána. A přišla zdrcující zpráva

Maďarský parlament schválil zákon týkající se LGBT komunity a z některých dalších evropských zemí za…