Jeden z útočníků byl prý běloch a vypadal jako Evropan, uvedl svědek

14.11.2015 16:56

U jednoho ze sebevražedných atentátníků, který v pátek zaútočil na fotbalovém stadionu v centru Paříže, byl nalezen syrský pas. Dnes o tom informovala pařížská policie. Televizní stanice BFMTV s odvoláním na svědka pátečního teroristického útoku v pařížské koncertní síni Bataclan zase uvedla, že jeden z útočníků byl běloch a vypadal jako Evropan.

Jeden z útočníků byl prý běloch a vypadal jako Evropan, uvedl svědek
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Předvánoční Eiffelovka

„Viděl jsem člověka menší postavy. Byl bílý a vypadal jako Evropan,“ řekl svědek. „Byl zrovna před Bataclanem a přes rameno měl pušku. Pak už jsem jen viděl záblesky a rány,“ uvedl.

Atentáty v Paříži spáchala organizace Islámský stát (IS). Po schůzce krizového štábu to dnes řekl francouzský prezident François Hollande. IS se vzápětí k útokům oficiálně přihlásil.

Prezident označil útoky, při nichž zemřelo přes 120 lidí, za válečný akt. K uctění obětí vyhlásil třídenní smutek a rovněž zvýšil bezpečnostní opatření na nejvyšší stupeň.

Francie bude nelítostná

Prezident také řekl, že vystoupí na pondělní mimořádné schůzi parlamentu. Útoky byly podle něj naplánovány a zorganizovány v zahraničí s pomocí poskytnutou ve Francii.

„To, co stalo včera (v pátek), je válečný akt, který byl spáchán teroristickou armádou DAIŠ (IS). Byl připraven, zorganizován, naplánován v cizině s pomocí zevnitř, což se objasní při vyšetřování,“ řekl Hollande.

Útoky označil za „naprosté barbarství“ a řekl, že „Francie bude nelítostná“. Ještě v noci ujistil, že vláda přijme veškerá opatření nezbytná k zajištění bezpečnosti občanů. Ode dneška platí výjimečný stav, který umožňuje policii omezovat dopravu i pohyb lidí, dělat domovní prohlídky a uzavřít také státní instituce.

Francouzi by měli být jednotní

„Rodiny truchlí a jsou v tísni. Země trpí,“ řekl Hollande předtím, než ohlásil třídenní smutek. Ve Versailles se v pondělí sejdou mimořádně obě komory parlamentu, což Hollande, který tam promluví, označil za shromáždění národa v těžké zkoušce.

„Bráníme svou vlast, ale také mnohem více, totiž hodnoty lidství. Francie dokáže tuto odpovědnost nést,“ řekl slavnostním tónem Hollande. Vyzval Francouze k jednotě, spojenectví a také k zachování chladné krve.

Pařížské atentáty vyvolaly zděšení v celé Evropě a mnoho vlád včetně české na dnešek svolalo krizové štáby. Nebezpečí teroristického útoku bylo v Británii zvýšeno na druhý nejvyšší stupeň.

Podle posledních údajů si útoky vyžádaly 128 mrtvých, 99 lidí je v kritickém stavu v nemocnicích.

Stejné hrozbě jako Francie čelí i Velká Británie

Británie čelí stejné hrozbě jako Francie, řekl britský premiér David Cameron, který vystoupil před svým sídlem v Downing Street. Hrozba, kterou představuje Islámský stát, se podle něj „vyvíjí“ a stává se akutní.

„Zdvojnásobíme snahu, abychom tuto zlomocnou extremistickou ideologii smetli,“ řekl. V reakci na události v Paříži Británie podle něj přehodnotí plány boje proti teroristům.

Útoky v Paříži byly „nejhorším aktem násilí ve Francii od druhé světové války“, dodal Cameron.

 

 

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vám ty otázky psal Okamura, řekl Ivan Bartoš, když ho Bobošíková tepala: Co ta Antifa? Uprchlíci, vítejte? Nemocný Zeman, a co Schwarzenberg?

20:43 Vám ty otázky psal Okamura, řekl Ivan Bartoš, když ho Bobošíková tepala: Co ta Antifa? Uprchlíci, vítejte? Nemocný Zeman, a co Schwarzenberg?

Předseda Pirátů Ivan Bartoš zavítal do internetové televize XTV. Zpovídala ho tu bývalá česká europo…