Jediná žena, která zůstala ve výkonné radě ODS, vystoupila před kamerou. A začalo to lítat. Řízla do vlastních řad. Došlo na Kuberu. A pak i na Babiše

23.01.2020 15:41

Advokátka Eva Decroix se v rozhovoru s Pavlem Štruncem pro server Info.cz vyjádřila k proběhlému kongresu ODS. Ve straně zůstala jedinou ženou ve výkonné radě. ODS dle jejích slov postrádá „drajv“ a měla by se zaměřit na svou členskou základnu a regiony. Vzpomenula na zesnulého předsedu Senátu Jaroslava Kuberu a připomenula, z jakých důvodů byl takovou výraznou osobností. A sčítala, co je třeba udělat, aby ODS uspěla ve volbách. Vymezování se vůči premiérovi a šéfovi konkurenčního hnutí ANO Andreji Babišovi podle Decroix nestačí.

Jediná žena, která zůstala ve výkonné radě ODS, vystoupila před kamerou. A začalo to lítat. Řízla do vlastních řad. Došlo na Kuberu. A pak i na Babiše
Foto: Archiv Evy Decroix
Popisek: Eva Decroix
reklama

Anketa

Byl Jaroslav Kubera dobrý politik?

71%
29%
hlasovalo: 9001 lidí
Decroix podotkla, že stejně jako předseda ODS Petr Fiala věří, že jejich strana bude v příštím volebním období ve vládě. „Nebrala bych to tak, kdo kdy bude vládnout, ale spíše kam chceme směřovat a co chceme dělat. ODS je tu dlouhá léta a je tradiční stranou, což je ohromná výhoda,“ poznačila.

To, že ODS není dnes nejsilnější stranou, pokládá za problém a příčinu vidí v její nedostatečné dynamičnosti. Straně má dle jejích slov chybět „drajv“. „Přišel někdo jiný, kdo využil, nebo možná spíše zneužil té situace. Přišlo jiné hnutí, přišel Babiš, a protože v daném okamžiku dokázal oslovit lépe, tak nyní vládne,“ přiložila.

Potřeba je prý i dát větší důraz na členskou základnu a lidi v regionech. „Je to něco, na co musíme klást větší důraz a věnovat tomu větší pozornost, a ne, že to budeme říkat jen na kongresech. Tak trochu ten náš politický balon nafukujeme jen z vršku a já myslím, že bychom měli částečně nafukovat i zespodu. To jsou regiony, to je členská základna a to jsou ti všichni lidé okolo,“ zmínila.

Celý rozhovor můžete zhlédnout zde:

Sama kongres hodnotí pozitivně. Na debatu na něm měl být dostatek času a celý den měl být „energický, demokratický, vtipný i lidský“. Decroix řekla, že to ukázalo signál, že strana je živá a soudržná.

Pozastavila se taktéž nad úmrtím předsedy Senátu Jaroslava Kubery. Připomenula jeho mrazivá slova o tom, že „někteří v pondělí nepřijdou do práce“. A vzpomenula, že Kubera byl především lidský. „Nikdy nepodlehl uniformnímu politologickému povídání, které by bylo daleko od lidí,“ podotkla.

K tomu, že pozici první místopředsedkyně strany na nedávném kongresu nedokázala obhájit Alexandra Udženija, a ODS tak má v nejvyšším vedení jen muže, Decroix říká, že výtky tohoto druhu neřeší. „V ODS máme jako ženy stejné možnosti dělat vše, co dělají muži. Je to otázka svobody. Máme starostky a ženy aktivní napříč členskou základnou v jiných funkcích, a ty zrovna neměly potřebu a motivaci kandidovat, je to zcela přirozené. Není to dobře, ani špatně, tak to prostě je,“ uvedla. Sama je teď jedinou ženou v širším stranickém vedení.

„Už jen to, že se přihlásila mladá advokátka odkudsi z Jihlavy a byla zvolena, ukazuje, že je možné, aby v ODS byla zvolena žena, pokud o to má zájem,“ připojila a poznačila, že kvóty by se ženám samotným nelíbily.

Vymezování se vůči premiérovi a šéfovi konkurenčního hnutí ANO Andreji Babišovi podle Decroix nestačí. ODS dle ní musí dát voličům stejnou víru jako Babiš, že je někdo poslouchá. „Nestačí říct, Babiš je zlý a co všechno se děje špatně. Nechci poslouchat a žít politiku, kde budeme pouze poslouchat, že se naše země rozkrádá a všechno je špatně,“ uvedla s tím, že je třeba být i pozitivní.

Vrátila se i k myšlence plošného odpuštění daní mladým lidem do šestadvaceti let, což razila právě Udženija. „Propojené nádoby, povede to ke zvýšení někde jinde,“ podotkla a upozornila, že si sama nemyslí, že by všichni lidé do šestadvaceti potřebovali takto pomoci. Potřeba pomáhat je podle Decroix například u matek s dětmi či rodin, které se starají o nemocného.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koronavirový skandál v ODS se rozrůstá: Na radnici se prý šmelilo. A teď se vyvalila pěkná špína

14:50 Koronavirový skandál v ODS se rozrůstá: Na radnici se prý šmelilo. A teď se vyvalila pěkná špína

Korupce na Praze 8? Investigativci ze serveru Seznam Zprávy přišli s reportáží o nákupu dezinfekce v…