Jediná žena, která zůstala ve výkonné radě ODS, vystoupila před kamerou. A začalo to lítat. Řízla do vlastních řad. Došlo na Kuberu. A pak i na Babiše

23.01.2020 15:41

Advokátka Eva Decroix se v rozhovoru s Pavlem Štruncem pro server Info.cz vyjádřila k proběhlému kongresu ODS. Ve straně zůstala jedinou ženou ve výkonné radě. ODS dle jejích slov postrádá „drajv“ a měla by se zaměřit na svou členskou základnu a regiony. Vzpomenula na zesnulého předsedu Senátu Jaroslava Kuberu a připomenula, z jakých důvodů byl takovou výraznou osobností. A sčítala, co je třeba udělat, aby ODS uspěla ve volbách. Vymezování se vůči premiérovi a šéfovi konkurenčního hnutí ANO Andreji Babišovi podle Decroix nestačí.

Jediná žena, která zůstala ve výkonné radě ODS, vystoupila před kamerou. A začalo to lítat. Řízla do vlastních řad. Došlo na Kuberu. A pak i na Babiše
Foto: Archiv Evy Decroix
Popisek: Eva Decroix

Anketa

Byl Jaroslav Kubera dobrý politik?

70%
30%
hlasovalo: 9114 lidí
Decroix podotkla, že stejně jako předseda ODS Petr Fiala věří, že jejich strana bude v příštím volebním období ve vládě. „Nebrala bych to tak, kdo kdy bude vládnout, ale spíše kam chceme směřovat a co chceme dělat. ODS je tu dlouhá léta a je tradiční stranou, což je ohromná výhoda,“ poznačila.

To, že ODS není dnes nejsilnější stranou, pokládá za problém a příčinu vidí v její nedostatečné dynamičnosti. Straně má dle jejích slov chybět „drajv“. „Přišel někdo jiný, kdo využil, nebo možná spíše zneužil té situace. Přišlo jiné hnutí, přišel Babiš, a protože v daném okamžiku dokázal oslovit lépe, tak nyní vládne,“ přiložila.

Potřeba je prý i dát větší důraz na členskou základnu a lidi v regionech. „Je to něco, na co musíme klást větší důraz a věnovat tomu větší pozornost, a ne, že to budeme říkat jen na kongresech. Tak trochu ten náš politický balon nafukujeme jen z vršku a já myslím, že bychom měli částečně nafukovat i zespodu. To jsou regiony, to je členská základna a to jsou ti všichni lidé okolo,“ zmínila.

Celý rozhovor můžete zhlédnout zde:

Sama kongres hodnotí pozitivně. Na debatu na něm měl být dostatek času a celý den měl být „energický, demokratický, vtipný i lidský“. Decroix řekla, že to ukázalo signál, že strana je živá a soudržná.

Pozastavila se taktéž nad úmrtím předsedy Senátu Jaroslava Kubery. Připomenula jeho mrazivá slova o tom, že „někteří v pondělí nepřijdou do práce“. A vzpomenula, že Kubera byl především lidský. „Nikdy nepodlehl uniformnímu politologickému povídání, které by bylo daleko od lidí,“ podotkla.

K tomu, že pozici první místopředsedkyně strany na nedávném kongresu nedokázala obhájit Alexandra Udženija, a ODS tak má v nejvyšším vedení jen muže, Decroix říká, že výtky tohoto druhu neřeší. „V ODS máme jako ženy stejné možnosti dělat vše, co dělají muži. Je to otázka svobody. Máme starostky a ženy aktivní napříč členskou základnou v jiných funkcích, a ty zrovna neměly potřebu a motivaci kandidovat, je to zcela přirozené. Není to dobře, ani špatně, tak to prostě je,“ uvedla. Sama je teď jedinou ženou v širším stranickém vedení.

„Už jen to, že se přihlásila mladá advokátka odkudsi z Jihlavy a byla zvolena, ukazuje, že je možné, aby v ODS byla zvolena žena, pokud o to má zájem,“ připojila a poznačila, že kvóty by se ženám samotným nelíbily.

Vymezování se vůči premiérovi a šéfovi konkurenčního hnutí ANO Andreji Babišovi podle Decroix nestačí. ODS dle ní musí dát voličům stejnou víru jako Babiš, že je někdo poslouchá. „Nestačí říct, Babiš je zlý a co všechno se děje špatně. Nechci poslouchat a žít politiku, kde budeme pouze poslouchat, že se naše země rozkrádá a všechno je špatně,“ uvedla s tím, že je třeba být i pozitivní.

Vrátila se i k myšlence plošného odpuštění daní mladým lidem do šestadvaceti let, což razila právě Udženija. „Propojené nádoby, povede to ke zvýšení někde jinde,“ podotkla a upozornila, že si sama nemyslí, že by všichni lidé do šestadvaceti potřebovali takto pomoci. Potřeba pomáhat je podle Decroix například u matek s dětmi či rodin, které se starají o nemocného.

reklama

autor: rak

nová totalita

Četl jsem zde váš článek i článek o tom, co Strach říkal a je to svatá pravda. Tato vláda se opravdu snaží umlčet a potlačit jakékoliv jiné názory, lidi, kteří je mají často dost nevybíravě nálepkuje. Kam myslíte, že to povede dál? Nastane nová totalita jak tvrdí Babiš? Myslíte, že tento rozjetý vla...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že je tu nová totalita? Špatný výklad, poučil Rakušan. Poslanec ODS předčítal citáty Fialy. A pak Koudelka vybalil ruského agenta

20:19 Že je tu nová totalita? Špatný výklad, poučil Rakušan. Poslanec ODS předčítal citáty Fialy. A pak Koudelka vybalil ruského agenta

Účastníkům konference o dezinformacích se v Poslanecké sněmovně dostalo informací od ředitele BIS Mi…