Jedna z částí syrské opozice chce postavit Asada před soud

09.12.2015 10:56

Jedna z vlivných syrských opozičních skupin trvá na potrestání syrského prezidenta Bašára Asada. Skupina Ahrár aš-Šám své stanovisko zveřejnila při zahájení dnešního jednání syrské opozice, které se koná za zavřenými dveřmi v Rijádu. Od úterka je tam asi 100 zástupců různých opozičních formací, které se pokusí sjednotit se na stanovisku, s nímž by se zapojily do rozhovorů s Damaškem.

Jedna z částí syrské opozice chce postavit Asada před soud
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Syrský prezident Bašár Asad

Účastníky jednání dnes přivítal saúdskoarabský ministr zahraničí Ádil Džubajr prohlášením, že doufá, že rozhovory budou úspěšné. Potom ze sálu odešel a nechal přítomné, aby rokovali v soukromí.

Zakladatelé skupiny požadující soud s Asadem měli kontakty s al-Káidou

Do Rijádu nebyly pozvány teroristické skupiny ani Kurdové. Přítomni jsou ale zástupci skupiny Ahrár aš-Šám neboli Svobodní muži Levanty, jejíž zakladatelé udržovali kontakty s al-Káidou. Těsně před zahájením dnešního jednání vydala tato skupina prohlášení, v němž trvá na tom, aby byl Asad postaven před soud a aby byly rozpuštěny „utlačovatelské syrské instituce“. V prohlášení také stojí, že mezi účastníky rozhovorů jsou někteří lidé, kteří mají blíže k syrské vládě než k opozici.

Jednání, které má pokračovat do čtvrtka, se koná za mimořádně přísných bezpečnostních opatření v jednom z rijádských hotelů, odkud byli předem vykázáni novináři.

Mezi účastníky jsou také skupiny připojené volně k Syrské svobodné armádě a zástupci politických opozičních formací. Ahrár aš-Šám je první, která zřetelně formulovala své stanovisko. Žádá kromě jiného, aby byla ukončena „rusko-íránská okupace Sýrie a aby odešly milice, které ji podporují“. Vyzývá ke „svržení Asadova režimu a všech jeho opor a symbolů a jejich postavení před spravedlivý soud“. Podle skupiny mají být také rozpuštěny všechny syrské bezpečnostní sbory.

Toto stanovisko je v rozporu s dohodou, k níž v listopadu ve Vídni dospěli účastníci mezinárodního setkání. Dohodli se na tom, že by v Sýrii mělo být vyhlášeno přechodné období, v němž by se připravily volby. Syrský konflikt nemá být řešen podle žádného náboženského klíče.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Operátoři

Pane senátore, dobrý den, myslíte, že je šance, že se někdy dočkáme slibovaného čtvrtého operátora a tím i levnějších cen? Kdo je odpovědný za to, že tu nemáme čtvrtého operátora? Někde jsem četl, že tu být nemůže, což nechápu. Žijeme přeci ve svobodné a tržní ekonomice nebo ne? Nevím, zda mi dokáže...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hnus. Ani pes je nesežral.“ Češi si všimli, kdo zkazil piškoty. Jurečka to tehdy přikryl

8:00 „Hnus. Ani pes je nesežral.“ Češi si všimli, kdo zkazil piškoty. Jurečka to tehdy přikryl

„Hnus.“ „Odporná chuť i konzistence.“ „Nedá se to žrát.“ – Těmito slovy hodnotí lidé v několika posl…