Jednání byla bezvýsledná, přiznal ministr Ťok čtenáři PL. Šlo o stavební firmy na D1

21. 12. 2018 14:16

Kritická situace na dálnici D1, kterou v uplynulých týdnech pocítily desítky tisíc řidičů, byla častým tématem dotazů našich čtenářů. Tyto otázky samozřejmě mířily především na ministra resortu Dana Ťoka (ANO). Ten na ně odpovídal v pátek odpoledne.

Jednání byla bezvýsledná, přiznal ministr Ťok čtenáři PL. Šlo o stavební firmy na D1
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dan Ťok, ministr dopravy
reklama

„Dobrý den pane ministře. Jak je možné, že jste doposud neodvolal ředitele ŘSD za nevymáhání dodržování smluv ohledně D1? Pochybuji, že o tom, co se měsíce děje na D1, ředitel nevěděl, musel vědět o tom, že nastanou problémy nedodržováním termínů stavební firmou a nejednal nápravu," zněla jedna z otázek.

Anketa

Jakou školní známkou hodnotíte letošní práci premiéra Andreje Babiše?

81%
3%
1%
5%
10%
hlasovalo: 18691 lidí
Dan Ťok ve své odpovědi uvedl, že „modernizaci úseku D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem začaly na jaře letošního roku a už v létě jsme zaznamenali určité zpoždění. Nebyl to však jediný úsek, kde k němu došlo. ŘSD v takových situacích okamžitě vstupuje se zhotovitelem v jednání s cílem dosáhnout nápravy. Ve všech případech, kromě jednoho, k dohnání skluzu také došlo. S konsorciem firem, které pracovaly u Humpolce, bylo jednání bezvýsledné."

Ministr dopravy na svém profilu na ParlamentníchListech.cz dále konstatoval, že vypovězení smlouvy nelze považovat za ideální řešení, neboť vždy představuje zdržení stavby jako celku. Je podle jeho slov nutné připravit novou soutěž a soutěžit nového zhotovitele.

„Pro řidiče to znamená prodloužení uzavírek, a proto se vždy nejprve snažíme zhotovitele donutit k tomu, aby splnil, k čemu se zavázel," doplnil člen kabinetu Andreje Babiše.

Další odpovědi ministra Ťoka naleznete ZDE.

Prohlášení ŘSD několik dnů před kolapsem na D1:
 
Za kolaps na dálnici D1 může podle Kraje Vysočina nepřipravenost modernizovaného úseku s uzavřenými levými pruhy mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem na zimní podmínky. Právě zde dostala firma Geosan Group příkaz k opravě vysypaných kaveren. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) tak jelo situaci na místo zkontrolovat, v sobotu ani v neděli však nikdo na opravě vysypaných kaveren nepracoval, uvedl mluvčí Jan Rýdl.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

19:22 Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

REPORTÁŽ Jak poznáte Ukrajince, Moldavana či Rumuna? Kašle a prská kolem sebe, hadřík v podobě někol…