Jednání o krizovém plánu EU "určí" vládě parlament

16.03.2011 6:20

Poslanci ve středu stanoví vládě mantinely pro jednání o změnách v Lisabonské smlouvě, které upravují krizové mechanismy v zemích s měnou euro.

Jednání o krizovém plánu EU "určí" vládě parlament
reklama

Sněmovní evropský výbor doporučil, aby mohla česká delegace na březnové Evropské radě přistoupit v případě pozměňovacích návrhů na kompromis, který se nebude podstatně odchylovat od původního záměru. 

Nyní jde ohledně změny lisabonské smlouvy o předběžný souhlas parlamentu. Samotnou změnu budou komory schvalovat později ústavní většinou, předlohu bude muset podepsat i prezident.

Důraz na rozvoj elektronických peněz 

Nový krizový mechanismus by měla mít eurozóna od roku 2013, do té doby musí být ratifikace zemích sedmadvacítky ukončena. Česko se do mechanismu nezapojí. Jeho vznik ale podporuje. 

Poslanci by měli také projednat ve druhém čtení zákony o platebním styku a o oběhu bankovek a mincí. První z nich má pomoci většímu rozvoji elektronických peněz. Umožní například vznik hybridních institucí, pro které není vydávání elektronických peněz jedinou obchodní činností; pomůže například mobilním operátorům. 

 Nový zákon o oběhu bankovek a mincí upravuje ochranu bankovek a mincí eura a usnadňují případný přechod na jednotnou evropskou měnu.

Poslanec ODS Michal Doktor do něj chce vložit opatření, která zpřísní postup proti výrobcům různých pamětních medailí a podobných předmětů. Zákon by měl výrobu, dovoz i prodej takových předmětů zakázat.

Dále čtěte:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bonus pro Petra Dvořáka: Šarapatka dorazil s ředitelem po boku a začal řádit. Lipovská mluvila o cirkusu

19:22 Bonus pro Petra Dvořáka: Šarapatka dorazil s ředitelem po boku a začal řádit. Lipovská mluvila o cirkusu

RADA ČT Více než milion a půl přiteče na konto generálního ředitele České televize Petra Dvořáka. Jd…