Jan Veleba uvedl, že nechce být považován za pronásledovatele České televize, ale že jeho návrh novely zákona o televizních a rozhlasových poplatcích, kterou bude senát projednávat ještě v březnu, vzbudil takové vášně a averze vůči němu, že se se Zdeňkem Koudelkou rozhodli dál o změnách přemýšlet. „Rozhodli jsme se, že předložíme ještě návrh dalšího kroku – velmi jednoduchý návrh zákona o České televizi. Vyšli jsme z toho, že zákon ukládá z celkového vysílacího času poskytnout 20 % pro vysílání dvou studií v Brně a v Ostravě. Myslíme si, že tento poměr je nevhodný a má to negativní dopad na místní kulturu a umělce. Navrhujeme proto, aby se podíl Ostravy a Brna zvýšil na 30 %,“ vysvětlil podstatu návrhu Jan Veleba.
Podle advokáta Zdeňka Koudelky návrh posiluje nejen vlastní studia, ale prostřednictvím jejich činnosti v regionu i regionální kulturu, a lze předpokládat, že větší činnost televizních studií povede k většímu uplatnění místních herců, režisérů, ale i celých souborů např. filharmonií atd. ve vysílání, a tím se posílí i financování regionální kultury, sportu a dalších oblastí uplatnitelných v televizi. Není důvod, aby z financí placených obyvateli celého státu bylo 80 % tvorby zajištěno jen v hlavním a nejbohatším městě. Česká televize je významným zdrojem financí pro kulturu i sport a další oblasti. Jestliže se na činnost České televize musí skládat obyvatelé celého státu, je logické, že i její výdaje mají být územně rozprostřeny a ne monopolizovány do Prahy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Daniel