„Kdysi, když byl František Bláha radním města pro investice a majetek... a on měl ve škole permanentně čtyřku z matiky. A když sem přijel v kravatě, tak mu říkám – teď budou volby, jakej máte jako socani program, řekni mi to a já vás budu volit. A on na to – hodnotnej. Můžu ti říct, že hodnotnej…“ konstatoval za smíchu při této vzpomínce Jiří Štrunc. „On prostě vůbec nevěděl, v jaký je straně.“
Besedy se vytratily
„Já jsem chodil na školy vyprávět o cestách dětem. Když jsme se vrátili v roce 1986 poprvé z Ameriky, tak jsem chodil na besedy se zážitky z cest. A byli tam alespoň čtyři tajní. Pak jsme byli předvoláni k vysvětlení, udělali na nás bububu a my jsme zase chodili dál. Pak jsem chodil do škol, oni mě posílali to třetích tříd, a já na to, že mám zájem o sedmáky a osmáky. Chodil jsem jim vyprávět o Rusku, kde jsem najezdil na 70 tisíc kilometrů, byl jsem tam tři měsíce. A není to zas až tak dlouho. A bavím se, když vidím teď ty boje. Naposledy jsem měl besedu s Pražáky, vysokohorskými turisty. A oni se ptali, jak ten Gorbačov, jak ho tam berou. Já jim říkal, že tam ho každej bere jako vlastizrádce,“ zdůrazňuje kovář.
„Nikdo si neuvědomuje, že to bylo původně Novgorodské knížectví, a to se rozšířilo na Kyjev, na Kyjevskou Rus. Takže jsou to jejich území. To, co bylo za Uralem, to byly čínské chanáty. Car pomocí Jermaka a jeho kozáků, po řekách stavěli tvrze, jenom Vladivostok museli obeplout a postavili tam velikánkou tvrz a z ní dobývaly ty chanáty… Jel jsem fotit gulag Magadan. A najednou si člověk uvědomí, že jede přes 27 států. Je to složené ze států a je to impérium. A co dělá impérium? Pořád se snaží se rozšířit, žrát ty okolo. A pak zjistíte, že je to tisícileté impérium. Během těch let se mu chtělo dostat na kobylku spousta lidí a států, ale oni to vždy přežili.“
Stalina na milost?
„Nakonec pochopíte i Stalina. To když řeknete, tak jako kdybyste ukázali lidem červenej hadr. On to byl masovej vrah. Ale pak přijedete k Bělomoru, to je kanál, kterej se kopal krumpáčema, a neměli ani kolečka a vynášeli to v plachtách. Je tři tisíce kilometrů dlouhej a nedohlídnete na druhej břeh. Pak si uvědomíte, že Stalin zdědil po carovi evropské Rusko, které jakž takž bylo nějak, ale to, co bylo za Uralem, to bylo totálně v prdeli, a on tam potřeboval udělat cesty a osídlit oblasti. A tak to posílal do gulagů, což byly vlastně pracovní tábory. Nebyly to ty vyhlazovací, co měli Němci… Stalin udělal jednu věc přes válku dobře, a to vlastenectví. Kdo říká, že nemají rádi Putina, tak to není pravda.“
„Víte, já se vlastně nejmenuju Štrunc, ale Příhoda,“ hodnotí své povídání bývalý hasič, cestovatel, za smíchu.
„Takže, dětem jsem na besedách říkal – cestujte, jakmile budete moct. Tím si uděláte svůj vlastní názor, uvidíte svět a už vám tady přes média nikdo nic nenakecá. No, a najednou jsem na ty školy přestal chodit. Už o mě nebyl zájem. To samý v Praze, když řeknete, jak Rusové berou Gorbačova. Asi tak, jak my jednou budeme brát Havla. Havlismus je v Praze tak zažitej. To je, jak když jsme byli okupováni Ruskem. Dívejte se na to pohledem impéria. Rus v tý chvíli, kdy tam padne byť jen kapka krve jeho vojáka, tak už to území nikdy nedá. My jsme měli strašný štěstí na toho chlapa s flekem na hlavě, tedy na Gorbačova, že nás pustil. Putin by nás nikdy nepustil, ten by o nás válčil,“ míní kovář.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Václav Fiala