Jedu tam! Vyšetří se to. Andrej Babiš a Josef Středula k důlnímu neštěstí na Karvinsku

21. 12. 2018 9:25

Premiér míří na místo důlní tragédie, stejně jako předseda polské vlády. Cestou na letiště hovořil Andrej Babiš s ParlamentnímiListy.cz, tragickou událost okomentoval a sdělil, o co se bude na místě zajímat. Redakce získala i vyjádření šéfa odborů Josefa Středuly.

Jedu tam! Vyšetří se to. Andrej Babiš a Josef Středula k důlnímu neštěstí na Karvinsku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sněmovna schválila státní rozpočet na rok 2019 s deficitem 40 miliard. Opozice vládě vyčítá, že projídá ekonomický růst a nedělá rezervy na horší časy
reklama

„Jedu na letiště, letím do Karviné. Chtěl jsem tam už v noci, ale záchranáři, se kterými jsem byl ve spojení, to nedoporučovali,“ řekl redakci premiér Babiš. 

Podle svých slov je celou dobu ve spojení s polským premiérem, který rovněž míří na místo. „Je tam totiž asi 11 Poláků, kteří bohužel asi přišli o život, takže je to velká tragédie. Jde o největší neštěstí za 50 let, to snad OKD ani nepamatuje,“ konstatuje předseda české vlády.

„Jedu tam, abych zjistil, zda můžeme ze strany vlády nebo dalších institucí jakkoli pomoct. Byl jsem s nimi ve spojení celou noc a vím, že záchranářské týmy dělají maximum, aby situaci zvládly. Bohužel tam stále hrozí nějaké další výbuchy, takže oblast je uzavřená a teď se bude čekat, až to tam vychladne. Nikdo neví, jak dlouho to bude trvat, až na místě se dozvím další podrobnosti a postup,“ řekl ParlamentnímListům.cz.

Chce prý také samozřejmě podpořit pozůstalé. „Je to pro ně pochopitelně obrovská tragédie, navíc v tomhle předvánočním čase,“ uvedl.

Hodlá se prý i zajímat, co k tragédii vedlo, nebo zda nedošlo k jakémukoli zanedbání. „Určitě se zajímat budu. Jsou tam samozřejmě výstražné systémy, analyzují to a předpokládám, že nám řeknou, co přesně se stalo a jak zajistit další opatření, aby se nic takového neopakovalo,“ dodal Andrej Babiš pro ParlamentníListy.cz.

Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula se podle svých slov také spojil se svým polským protějškem, s předsedou OPZZ. „Oba se shodujeme, že je to obrovská tragédie a budeme samozřejmě chtít vědět, jaký byl důvod, co se odehrálo, co bylo příčinou samotného výbuchu,“ sděluje Středula.

„Komunikoval jsem také s předsedou hornických odborů a přímo s lidmi z OKD. Běží vyšetřování a pátrání po tom, co se vlastně všechno odehrálo. Vyjadřujeme hlubokou soustrast pozůstalým a jsem rád, že jak český, tak polský premiér se vydali na místo tragédie,“ dodává Josef Středula.

Jedna z největších důlních tragédií za posledních mnoho desítek let se odehrála v dole ČSM na Karvinsku. Ve čtvrtek kolem 17. hodiny došlo k výbuchu metanu v hloubce zhruba 880 metrů, výbuch celé důlní pracoviště zdevastoval. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

20:01 To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

Moderátorka Jana Bobošíková tentokrát v pořadu JB Talk internetové XTV přivítala politologa Jana Kub…