Jefim Fištejn odhalil „velkou senzaci“. Takto Rusové zmanipulují americké volby

15.09.2016 6:41

Publicista Jefim Fištejn v komentáři pro ČRo Plus varoval, že se Rusko pokusí ovlivnit blížící se finální bitvu o Bílý dům mezi republikánem Donaldem Trumpem a demokratkou Hillary Clintonovou. Tato manipulace však nakonec může notně poškodit Donalda Trumpa. Nelze prý vyloučit, že přijde o půl milionu až milion hlasů voličů.

Jefim Fištejn odhalil „velkou senzaci“. Takto Rusové zmanipulují americké volby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jefim Fištejn

Boj o Bílý dům vrcholí. Svědčí o tom i nebývalá aktivita senátora Harryho Reida, vůdce demokratické menšiny, který v oficiálním dopise požádal FBI, aby prošetřila možné ovlivňování voleb ze strany Ruska. A jak by k tomu podle senátora mělo docházet. Přes server WikiLeaks, který před časem uveřejnil elektronickou poštu vedení Demokratické strany i soukromé e-maily samotné Hillary Clintonové.

To není nijak nová informace. Jenže deník New York Times otiskl text, v němž se praví, že senátor Reid žádá, aby FBI prošetřila možné spojení mezi někdejším Trumpovým poradcem Rogerem Stonem a zakladatelem WikiLeaks Julianem Assangem. Tito dva muži se prý totiž dobře znají. Stejně tak je třeba prověřit propojení WikiLeaks na ruské tajné služby. Sečteno a podtrženo, senátor žádá, aby bylo prověřeno možné spojení mezi Donaldem Trumpem a ruskými tajnými službami.

„Po zcizení volebních seznamů ve státě Illinois a prolomení počítačů volebního výboru demokratů ve státě Arizona se se stejnou žádostí obrátili na FBI čtyři další demokratičtí kongresmani. Ještě nikdy image Ruska nebyla v očích americké veřejnosti tak odpudivá jako nyní. Kremlu se přisuzuje každý další hackerský útok na volební cíle,“ píše Fištejn.

Celý komentář naleznete zde.

K tématu obratem přidává také pohled amerického politologa Matthewa Rojanského z Centra Woodrowa Wilsona, který aktuální dění čte poměrně jasně. „Když vlivný politik žádá policejní orgány nebo rozvědku o prošetření, je to především politicky motivovaný tah. Nejde o to, zda senátor Reid má, či nemá pravdu, důležité je, že těsně před volbami podporovatel jednoho kandidáta žádá hloubkovou lustraci jeho rivala. Takový postup směřuje především k ovlivnění veřejného názoru a rozpoutání diskuse v tisku. Na sto procent může ruské zasahování ovlivnit výsledek prezidentských voleb a může Trumpa stát půl milionu, možná až milion hlasů,“ říká Rojansky.

Politolog také dodává, že podobná akce se pravděpodobně neděje na rozkaz Kremlu, protože její dopady jsou příliš nepředvídatelné. Pokud skutečně existuje nějaké napojení ruských agentů na Trumpa, jde prý spíše o iniciativu samotných tajných služeb Ruské federace.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jedno uznat musím. Bez Angely bude hůř. Václav Klaus o novém Německu

17:13 Jedno uznat musím. Bez Angely bude hůř. Václav Klaus o novém Německu

Bez Angely Merkelové bude hůř. To napsal na sociální síti exprezident Václav Klaus v den, kdy se nov…