Jen 15 dětí mělo omikron. Profesor: Testy k ničemu. Mám důkaz

4.1.2022 9:17 dop. | Ze sítí

Vláda Petra Fialy (ODS) ještě v prosinci rozhodla, že v lednu po návratu do tříd budou otestováni všichni žáci a studenti. Bez ohledu na to, zda jsou očkovaní, či nikoliv, Jenže celá tato nikoli levná snaha může přijít vniveč. Zde je důvod.

Jen 15 dětí mělo omikron. Profesor: Testy k ničemu. Mám důkaz
Foto: Repro Youtube
Popisek: Koronavirus SARS CoV-2

Ministr zdravotnictví z TOP 09 Vlastimil Válek ještě před nástupem do křesla ministra volal po důkladnějším testování žáků a vyzýval dnes již bývalou vládu Andreje Babiše, aby nakoupila opravdu kvalitní covidové testy. Když se sám stal ministrem, o nákupu antigenních testů pro testování na školách se začal zajímat prakticky ihned. Nechal nakoupit testy antigenní a po návratu žáků do škol spustil masivní vlnu testování.

A výsledek?

Šéfredaktor serveru Info.cz Michal Půr upozornil, že byl vzhledem k vynaloženým prostředkům poněkud chabý.

„V celé Praze mělo včera pozitivní antigenní test 15 dětí. Znamená to v podstatě dvě věci. Buď mezi dětmi omikron neexistuje (to není moc pravděpodobné), nebo je tam vysoká falešná negativita, tudíž jsou ty testy úplně k ničemu. To bude pravděpodobnější,“ napsal Půr na Twitteru.

Testování na školách

Profesor a biolog Omar Šerý v prosinci popsal, proč by testování s pomocí antigenních testů mohlo dopadnout tak, jak v Praze nakonec skutečně dopadlo.

„Analýzou několika desítek vzorků pozitivních na variantu omikron odebraných v našem centru jsme zjistili, že více než 65 % pozitivních vzorků mělo Ct hodnotu 28 až 31. Znamená to, že 2/3 na koronavirus pozitivních osob s variantou omikron zůstane antigenním testem nezachyceno,“ upozornil profesor ještě na konci prosince, konkrétně dva dny před koncem roku 2021.

Jinými slovy, využívání antigenních testů na školách by se mohlo ukázat jako neefektivní.

Testování na školách

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: mp

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už i ministr chce šetřit. Evropsky. Co to znamená? Zpozornět by měli řidiči

14:43 Už i ministr chce šetřit. Evropsky. Co to znamená? Zpozornět by měli řidiči

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) se na svém twitterovém profilu vyjádřil k energií …