Jen ať si každý lže, prohlásila Romancovová z Chovancova úřadu na Frekvenci 1

15.01.2017 17:42

Luboš Xaver Veselý přivítal v nedělním Press klubu na Frekvenci 1 současnou šéfku Centra proti terorismu a hybridním hrozbám Evu Romancovovou. Ta znovu a znovu ujišťovala posluchače, že nové centrum nebude blokovat informace na internetu. „Jen ať si každý lže,“ poznamenala se smíchem dáma. Moderátor chtěl také od koordinátorky nového centra slyšet, co ji štve úplně nejvíc.

Jen ať si každý lže, prohlásila Romancovová z Chovancova úřadu na Frekvenci 1
Foto: Martin Kovář
Popisek: Počítač, internet, klávesnice. Ilustrační foto.
reklama

„Pojďme začít tím, co vás nejvíc rozčiluje,“ zahájil moderátor Veselý. „Mě to ani moc nerozčiluje, já jsem hrozně ráda, že se ta debata vede. Tou největší lží je, že budeme cenzurovat. Nebudeme z internetu ani mazat lež. Jen ať si každý lže,“ konstatovala dáma. Centrum prý bude upozorňovat na lživé informace, které budou ohrožovat vnitřní bezpečnost státu. Úřad zakročí také proti lživým zprávám, které budou ve společnosti šířit paniku.

Žije Elvis?

„A co tedy mám psát na svůj Facebook, abyste na mě potom neupozorňovali?“ ptal se moderátor. Romancovovou tím rozesmál. Následně lidem doporučila, jak rozeznat server, který šíří dezinformace. Dezinformační je třeba taková zpráva, která tvrdí, že se do Česka chystá pět tisíc uprchlíků, které odkýval premiér Bohuslav Sobotka kancléřce Merkelové. To je lež.

Veselý chtěl slyšet odpověď na další téma. „Žije Elvis?“ ptal se s vážnou tváří. Romancovová se znovu rozesmála a ihned prohlásila, že podle jejího názoru Elvis Presley nežije, ale je to jen její názor.

Nemůžeme lidi donutit, aby nám věřili

Posléze znovu zopakovala, že nevede žádný cenzorský úřad. Cenzura je v rozporu s ústavním pořádkem. Naše ústava cenzuru zapovídá, mimo jasně odůvodněné případy. V zájmu ministerstva vnitra rozhodně není podrývat Ústavu České republiky. Kdyby se něco takového mělo dít, Romancovová by byla jasně proti cenzuře.

Faktem je, že centrum nemůže donutit občany k tomu, aby úřadu věřili. Stát toliko poskytne informace, které bude mít k dané problematice. Ona sama prý navíc Centru proti terorismu a hybridním hrozbám šéfovat nebude. Posluchačům prozradila, že jen postaví tým, který posléze předá někomu, kdo uspěje ve výběrovém řízení.

Centrum tím bude chtít čelit např. webům, kde se zmanipulované zprávy objevují častěji než jinde. Propaganda sama o sobě prý tak nebezpečná není.

„Ona propaganda sama o sobě tak nebezpečná není, protože ji občané zpravidla poznají. Pokud nějaká ruská televize vysílá, jak skvěle se její ekonomice daří a jak se lidé mají dobře, lidé zpravidla pochopí, že to není pravda,“ přidala příklad dáma. Horší jsou dezinformace, které mají podrývat autoritu institucí jiných států.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláčeli mě. Ale měl jsem pravdu! Prymula udeřil na média

13:27 Vláčeli mě. Ale měl jsem pravdu! Prymula udeřil na média

Na postu ministra zdravotnictví vydržel jen 39 dní, nyní radí premiéru Babišovi. Roman Prymula byl h…