Ještě jedna facka od doktora Macka: Fiala na žádné tradice ODS nenavazuje. Ať si aspoň nastuduje stanovy

14.03.2019 17:28

Exposlanec za ODS Miroslav Macek se v průběhu čtvrtka již podruhé vyjádřil ke slovům exprezidenta Václava Klause, že musí vzniknout nová pravicová strana. Klaus se totiž domnívá, že vedení ODS a její poslanci směřují k politické bezvýznamnosti.

Ještě jedna facka od doktora Macka: Fiala na žádné tradice ODS nenavazuje. Ať si aspoň nastuduje stanovy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Macek
reklama

Jak píše Macek, na slova bývalého prezidenta Klause zareagoval předseda ODS. „Pokud se někdo odklonil od původní ODS, nebylo to současné vedení ODS, ale bohužel Václav Klaus. ODS byla založena jako konzervativně liberální strana s jasným prozápadním směřováním. Tak jsem ODS vždy vnímal a na tuto tradici navazuji,“ měl říci Fiala. 

„Coby jeden z otců – zakladatelů ODS musím Petra Fialu opravit: Ve 2. článku stanov ODS – Hlavní cíle a úkoly strany se v bodu 1c) jasně říká ‚být stranou navazující na tradice evropské křesťanské civilizace, na humanitní a demokratické tradice první republiky a na zkušenosti současných západních demokracií‘,“ poznamenal Macek. 

„Jak vidíte, o ‚jasném prozápadním směřování‘ v nich není ani slovo, neboť by šlo o termín zcela neuchopitelný – Západ totiž nebyl a není jen plný konzervativců a liberálů starého ražení, ale též socialistů všeho možného druhu, Zelených s různou mírou agresivity i mentálních komunistů různých názvů, proto ta slova o zkušenostech západních demokracií – jezdili jsme tehdy za Margaret Thatcherovou a dalšími právě za zkušenostmi ze soubojů s tamní levicí. Připadá snad Petru Fialovi dnešní eurounijní politika navázaná na tradice evropské křesťanské civilizace? To snad nemůže myslet ani v žertu. Na tradici ODS tedy rozhodně nenavazuje, ale jasně ji směruje do zelených socialistických eurounijních vod,“ zakončil svůj komentář Macek.

Klaus svými slovy reagoval na rozhodnutí vedení ODS ohledně výzvy vůči jeho synovi, aby opustil poslanecký klub strany. „Včerejší (středeční) rozhodnutí vedení ODS, respektive jejího poslaneckého klubu, mne nepřekvapilo,“ uvedl Klaus. „Tito lidé nemají s původní ODS nic společného. S jejími ideály se rozešli už dávno nebo je nikdy nesdíleli. Charakterizuje je nadbíhání politické korektnosti a pravdě a lásce,“ uvedl Klaus starší.

Dodal, že cesta nynější ODS k politické bezvýznamnosti je zcela přímočará. „Dříve či později musí vzniknout nová, skutečná pravicová strana. Dlouho jsme mnozí sázeli na ODS. Teď už snad každý ví, že to není možné,“ dodal.

Bývalý prezident zároveň dodal, že s ním syn své výroky nekonzultoval, stejně jako on se synem nekonzultoval toto své prohlášení. „Nechci mu zužovat jeho manévrovací prostor. Jinak by mé výroky o ODS byly daleko ostřejší,“ doplnil.

Poslanecký klub ODS se ve středu v usnesení distancoval od úterních slov svého poslance Klause ml., který přirovnal schvalování zákonů ve Sněmovně kvůli předpisům Evropské unie k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů. Předseda Fiala se ještě v úterý jménem strany omluvil, stejně učinil ve středu klub, který Klause zároveň vyzval k odchodu z klubu a konstatoval, že poslanec svým jednáním ODS dlouhodobě poškozuje. Klaus odmítl výzvě vyhovět. Fiala později dodal, že věcí se bude v sobotu zabývat výkonná rada ODS.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

21:55 Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

Na lidi, kteří nedodržují vládní opatření v boji proti koronaviru, apeluje na instagramu bývalá mode…