Ještě k hlasování, kterým profesor Keller naštval příznivce Ukrajiny a dostal vynadáno: Vše má prý zásadní souvislosti

18.09.2014 9:30

Štrasburkem se v úterý, kdy zde Evropský parlament hlasoval o asociační dohodě s Ukrajinou, nesly výkřiky o nacismu. Paradoxně v úplně opačném smyslu, než je potom použila česká média. Komentátor Martin Hekrdla na serveru Literárních novin přibližuje dění při jednání, které si předseda Evropského parlamentu naaranžoval jako vlastní velkou show.

Ještě k hlasování, kterým profesor Keller naštval příznivce Ukrajiny a dostal vynadáno: Vše má prý zásadní souvislosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Keller

V úterý Evropský parlament ve Štrasburku hlasoval o asociační dohodě s Ukrajinou - koordinovaně s hlasováním ukrajinských poslanců v Kyjevě, jejichž rokování se europoslancům přenášelo. Martin Hekrdla cituje dopisovatelku francouzského deníku Le Monde, která popsala celé slavnostní hlasování jako divadlo přesně podle vkusu předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze.

Německý socialista prohlásil hlasování o asociaci s Ukrajinou za historické a dosud nevídané. Sklidil ovace vestoje, stejně jako ukrajinský prezident Petro Porošenko, zejména když na obrazovce ujistil, že bude bojovat proti korupci. „Sláva Ukrajině, sláva Evropě,“ ozývalo se sálem.

Proti spektáklu se postavilo pouhých 127 europoslanců - převážně radikální levice a pravice, dva zelení a český sociální demokrat Jan Keller.

Celý komentář Martina Hekrdly ZDE.

Ten kritizoval asociační dohodu již dříve, ale podle Hekrdly se definitivně rozhodl až ve chvíli, kdy z reproduktorů vyslechl ujištění ukrajinského „čokoládového krále“ Porošenka, kterak zatočí s korupcí.

Čeští komentátoři za to Kellera patřičně ztrhali a rovnou hodili do pytle k „francouzským fašizoidům“ strany Le Penových a dalším extremistům. Alexandr Mitrofanov s povzdechcem psal o „nové kapitole české levice“.

Hekrdla k tomu poznamenává, že útoky na autentické levicové politiky jsou u nás standardem, takže toto přiřazení k „náckům“ se hlavnímu mediálnímu proudu neobyčejně hodí. „Kam oko pohlédne, straší pak už jen neoliberál, rádoby lidový aristokrat, spořivý financ anebo fašista,“ uzavírá Hekrdla.

Pokud jde o nacismus, ten totiž prý v jednacím sále ve Štrasburku vstoupil do dění úplně jinak, než to vykládají čeští komentátoři. Když předseda Schulz nepřipustil narušování naaranžované estrády parlamentní rozpravou, zvedla se skupina europoslanců k odchodu. „Banda nacistů,“ vykřikl přitom jeden z odcházejících.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Tomio Okamura byl položen dotaz

Nemáte krátkou paměť?

Když se ohlédnete do naší minulosti, tak spousta lidí, včetně mužů raději emigrovala, než aby šla bojovat nebo se podřídili režimu. A myslím, že by se stejně zachovala řada lidí i teď a je to pochopitelné. Opravdu myslíte, že je to důvod k tomu ukončit podporu Ukrajině? A vy byste ty bojeschopné Ukr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Dostat bojeschopné do vlasti.“ Kolář mladší vnímá, co chtějí na Ukrajině. Ale nesedí to k tomu, co řekl otec

9:00 „Dostat bojeschopné do vlasti.“ Kolář mladší vnímá, co chtějí na Ukrajině. Ale nesedí to k tomu, co řekl otec

Už nejde jen chodit okolo horké kaše. Poslanec TOP 09 Ondřej Kolář opět zdvihl téma politiky návratů…