Jihomoravský kraj dá letos přes 350 milionů na kulturu

12. 7. 2019 23:22

Jihomoravský kraj dá letos přes 350 milionů korun na kulturu. Příspěvkovým organizacím poskytne na provoz 160 milionů, kolem 45 milionů půjde na investice, přes 30 milionů do dotačních programů a desítky milionů na stavbu Janáčkova kulturního centra, kulturní akce nebo dalším organizacím. ČTK to řekl Jiří Klement z tiskového oddělení krajského úřadu.

Jihomoravský kraj dá letos přes 350 milionů na kulturu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

Jihomoravský kraj je zřizovatelem devíti příspěvkových kulturních organizací a jedné veřejné výzkumné innstituce. „V roce 2019 budou na základě schváleného rozpočtu příspěkovým organizacím poskytnuty finanční prostředky ve výši téměř 160 milionů na provoz a 6,5 milionu veřejné výzkumné organizaci,“ uvedl Klement.

Kraj dá také 16 milionů Moravské zemské knihovně v Brně, která plní funkci regionální knihovny. Odbor kultury památkové péče rozdělil svým příspěvkovým organizacím na investice skoro dva miliony korun, odbor investic vyčlenil kulturním příspěvkovým organizacím na investice přes 43 milionů. Letos například skončí oprava fasády vyškovského zámku nebo práce na sociálním zařízení zříceniny hradu Cornštejn.

Kraj také vypsal dotační programy v kultuře a památkové péči. Přes 28 milionů si rozdělí 284 subjektů, z toho 203 v kultuře a 81 v památkové péči. Na Muzejní noc a noc kostelů v Jihomoravském kraji kraj vyčlenil milion korun a na podporu památek místního významu dal 1,5 milionu. Na individuální dotace je vyčleněno 16,6 milionu korun.

V rozpočtu na letošní rok se podle Klementa počítá s poskytnutím dotace 25 milionů korun na Janáčkovo kulturní centrum. Koncertní sál za více než miliardu je investicí města Brna. Podílet se budou i stát a kraj. Dalších 50 milionů vymezil kraj na akce v kultuře a památkové péči s celokrajským významem. Na základě víceletých smluv dostanou přes osm milionů od kraje také tři kulturní subjekty, a to Mezinárodní centrum slovanské hudby, Český filharmonický sbor Brno a Janáčkova akademie múzických umění.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

20:13 Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

Komentátorka Karolina Stonjeková varuje před vlnou „nových mladých komunistů“. Avšak nemyslí jimi čl…