Jindřich Forejt sepsul své bývalé kolegy. Když šel Zeman do narkózy, okamžitě měli informovat Vystrčila

28.08.2020 11:23

Prezident Miloš Zeman si v tomto týdnu při pádu zlomil ruku. Někdejší dlouholetý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt v rozhovoru pro Deník N prozradil, k čemu mělo dojít, když se prezident zranil, ale bohužel k tomu nedošlo. Prezidentovi spolupracovníci podle Forejta jednoznačně pochybili.

Jindřich Forejt sepsul své bývalé kolegy. Když šel Zeman do narkózy, okamžitě měli informovat Vystrčila
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček na sociálních sítích oznámil, že si prezident Miloš Zeman v úterý pozdě večer zlomil ruku a byl operován v nemocnici a to v celkové anestezii. Podle Jindřicha Forejta ale měli první informaci dostat především ostatní nejvyšší ústavní činitelé a že je chyba, pokud se o Zemanově operaci dozvěděl např. druhý nejvyšší ústavní činitel předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) až z médií.

Vychází to z logiky Ústavy, pokud jste nositelem funkce, jako je hlava státu, tedy vykonáváte funkce, které naplňují podstatu Ústavy a rozhodujete o tak důležitých věcech, jako je vyhlášení mobilizace nebo sdělení nějakého jiného stanoviska vůči jiné zemi, musíte být zastupitelný. I ředitel podniku musí být zastupitelný,“ řekl  Forejt. „Určitě není v pořádku, pokud o tom nevěděli. Při operaci se mohou stát různé věci, které by znamenaly, že nebude zajištěno fungování ani výkon pravomocí hlavy státu,“ dodal.

Z Hradu však zaznívá, že žádné takové pravidlo neexistuje. A další bývalý hradní protokolář Miroslav Sklenář dal Hradu za pravdu s tím, že se i za časů prezidenta Václava Havla postupovalo podle toho, jak to dovolovala konkrétní situace.

Ústavní právník Jan Wintr poznamenal, že prezident podle Ústavy nemá předepsány bezodkladné povinnosti a většinou plní spíše ceremoniální roli, takže jeho krátkodobý zdravotní výpadek není v legislativě řešen. Řešena je až situace, kdy prezident dlouhodobě není schopen vykonávat svůj úřad.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Velmi burcující a vážné!“ Covid u Zemana. Petr Žantovský vytáhl výbušnou teorii nákazy

7:55 „Velmi burcující a vážné!“ Covid u Zemana. Petr Žantovský vytáhl výbušnou teorii nákazy

TÝDEN V MÉDIÍCH Ústřední vojenská nemocnice měla ihned jasno, že nákaza prezidenta Miloše Zemana cov…