Jindřich Forejt sepsul své bývalé kolegy. Když šel Zeman do narkózy, okamžitě měli informovat Vystrčila

28.08.2020 11:23

Prezident Miloš Zeman si v tomto týdnu při pádu zlomil ruku. Někdejší dlouholetý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt v rozhovoru pro Deník N prozradil, k čemu mělo dojít, když se prezident zranil, ale bohužel k tomu nedošlo. Prezidentovi spolupracovníci podle Forejta jednoznačně pochybili.

Jindřich Forejt sepsul své bývalé kolegy. Když šel Zeman do narkózy, okamžitě měli informovat Vystrčila
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček na sociálních sítích oznámil, že si prezident Miloš Zeman v úterý pozdě večer zlomil ruku a byl operován v nemocnici a to v celkové anestezii. Podle Jindřicha Forejta ale měli první informaci dostat především ostatní nejvyšší ústavní činitelé a že je chyba, pokud se o Zemanově operaci dozvěděl např. druhý nejvyšší ústavní činitel předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) až z médií.

Vychází to z logiky Ústavy, pokud jste nositelem funkce, jako je hlava státu, tedy vykonáváte funkce, které naplňují podstatu Ústavy a rozhodujete o tak důležitých věcech, jako je vyhlášení mobilizace nebo sdělení nějakého jiného stanoviska vůči jiné zemi, musíte být zastupitelný. I ředitel podniku musí být zastupitelný,“ řekl  Forejt. „Určitě není v pořádku, pokud o tom nevěděli. Při operaci se mohou stát různé věci, které by znamenaly, že nebude zajištěno fungování ani výkon pravomocí hlavy státu,“ dodal.

Z Hradu však zaznívá, že žádné takové pravidlo neexistuje. A další bývalý hradní protokolář Miroslav Sklenář dal Hradu za pravdu s tím, že se i za časů prezidenta Václava Havla postupovalo podle toho, jak to dovolovala konkrétní situace.

Ústavní právník Jan Wintr poznamenal, že prezident podle Ústavy nemá předepsány bezodkladné povinnosti a většinou plní spíše ceremoniální roli, takže jeho krátkodobý zdravotní výpadek není v legislativě řešen. Řešena je až situace, kdy prezident dlouhodobě není schopen vykonávat svůj úřad.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

19:52 „Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

Řeporyjský starosta Novotný řádil na Twitteru. V centrále ODS nebudou rádi, protože vyjevil nepěkné …