Nacistické ozbrojené síly podepsaly 8. května 1945 kapitulaci. Na žádost SSSR se tento akt poté opakoval ještě 9. května. Když se v poválečném Československu chopili moci komunisté, slavili po sovětském vzoru konec války až 9. května.
Změnilo se to až v roce 1990, tedy v roce, kdy už komunisté v Československu přišli o svůj mocenský monopol. Zásadní roli zde sehrál tehdejší poslanec a dnešní prezident Miloš Zeman. Tuto skutečnost připomněl komentátor serveru Seznam zprávy Jindřich Šídlo.
„Dnešek je velkým dnem pro prezidenta Zemana. Právě před 30 lety, 8.května 1990, jako poslanec FS úspěšně navrhnul, aby byl Den osvobození slaven 8. května, a nikoliv po sovětském vzoru 9. května. 'Je naší povinností odstranit fikci stalinské historiografie,‘ pravil poslanec Zeman a dodal ještě, že nebýt přání Stalina, mohla být Praha osvobozena Američany už 6.května 1945. Tolik z dnešního Kalendária,“ napsal Šídlo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp