Jiří Dolejš vysvětlil, proč komunisté podpoří rozpočet. Pravice zuří, ale nejspíš zbytečně

22.10.2019 17:21

Poslanci se začnou ve středu zabývat rozpočtem na příští rok. Předlohu do Sněmovny přijde podpořit prezident Miloš Zeman. Komunista Jiří Dolejš vysvětlil, proč komunisté i přes výhrady rozpočet podpoří. Pravicová opozice nenechává na rozpočtu nit suchou. Totéž platí u SPD. Informuje o tom ČTK.

Jiří Dolejš vysvětlil, proč komunisté podpoří rozpočet. Pravice zuří, ale nejspíš zbytečně
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto
reklama

TOP 09 bude navrhovat snížení výdajů i deficitu státního rozpočtu na příští rok o 20 miliard korun a to, aby podíl investičních výdajů vůči celkovým činil alespoň deset procent. V takovém případě by byla strana ochotna jednat o podpoře návrhu rozpočtu, v opačném případě ji vylučuje. Na dnešní tiskové konferenci před zahájením schůze Sněmovny to řekl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Piráti podpoří vrácení návrhu rozpočtu k přepracování. Také další opoziční strany – ODS, STAN, KDU-ČSL či SPD – rozpočet kritizují. Poslanci se jím začnou zabývat ve středu, kdy předlohu do Sněmovny přijde podpořit prezident Miloš Zeman.

 

 

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

V případě státního rozpočtu schvaluje dolní komora v prvním čtení jeho základní parametry, tedy příjmy, výdaje a výši schodku. Deficit vláda navrhla čtyřicetimiliardový, stejný, jako je letošní. Předseda ODS Petr Fiala poznamenal, že schodek považuje za politicko-rozpočtový trestný čin.

Kalousek uvedl, že v rozpočtu není ani koruna na nezbytné systémové změny ve zdravotním a penzijním pojištění a že investiční aktivita je nižší než v dobách krize. Změny, které TOP 09 navrhuje, by byly podle něj maximem toho, co se dá spravit během jednoho měsíce. Pokud kabinet bude trvat na současných parametrech návrhu rozpočtu, TOP 09 podporu vylučuje, dodal.

Piráti chtějí vrátit předlohu k přepracování. Vláda podle nich rezignovala na vyrovnaný rozpočet, který premiér a dříve ministr financí Andrej Babiš (ANO) v minulosti sliboval, řekl poslanec Mikuláš Ferjenčík. Hnutí ANO podle něj neustále navrhuje prohlubovat zadlužení státu. Za největší konkrétní rozpočtovou chybu Piráti považují, že ANO připustilo, že za jeho vlády znovu narostlo zdanění práce.

Mikuláš Ferjenčík

  • Piráti
  • Právě jsem se vrátil z Parlamentu.
  • poslanec

Plánovaný deficit 40 miliard po období dlouhého ekonomického růstu nazval Fiala politicko-rozpočtovým trestným činem a zpronevěrou úspěšných let České republiky. Vláda podle něj na investice vydává méně než v době krize, co se týče podílu investičních výdajů na celkových.

Ani lidovci návrh rozpočtu v prvním čtení nepodpoří. Podle nich neobsahuje dostatečné investice do dopravní infrastruktury. Vláda se podle KDU-ČSL také málo zaměřuje na digitalizaci, která by umožnila ušetřit až deset procent státních zaměstnanců.

Podle předsedy STAN Víta Rakušana je rozpočet v nynější podobě hokynářský a bez ambicí. „Je ze zásady špatně koncipovaný, opisují se položky z minulých let, místo aby se přizpůsobovaly výdaje ambiciózním plánům,“ řekl. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) podle něj hokynářským způsobem občas někde přihodí nějaké peníze, mimo jiné podle toho, co si řeknou komunisté. „Schodek 40 miliard v době růstu je zbytečný. Bylo by lepší, kdyby vláda držela peníze do okamžiku, kdy soukromý sektor třeba nebude moct investovat,“ doplnila místopředsedkyně STAN Věra Kovářová.

SPD v usnesení předsednictva uvedla, že rozpočet nepodpoří, protože vláda ANO a ČSSD s podporou KSČM nehospodaří s péčí řádného hospodáře. Návrh by podle hnutí měl být vyrovnaný či přebytkový. Další zadlužování je podle SPD zbytečným zatížením budoucí generace.

Podle místopředsedy hnutí Radima Fialy Ministerstvo financí nepočítá s ochlazením ekonomiky, které může přijít vzhledem k podobnému vývoji v Německu. Fiala vyjádřil obavy, že schodek může být kvůli výpadku příjmů výrazně vyšší než plánovaných 40 miliard.

Komunisté jsou si podle poslance Jiřího Dolejše vědomi, že rozpočet není ideální, ale oceňují, že zohledňuje výdaje v oblasti sociálního státu, což je prý pro KSČM priorita.

„Jestli nacházíme v rozpočtu důsledky určité nedostatečné racionalizace struktury rozpočtu, to si zaslouží kritiku a více úsilí. Na druhou stranu to není na úkor sociálního státu – to je pro nás priorita – ani na úkor nezbytné míry veřejných investic,“ poznamenal Dolejš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Děsivá náhoda. Po zhasnutí kamer TV Nova. Týká se moci Prymuly

7:45 Děsivá náhoda. Po zhasnutí kamer TV Nova. Týká se moci Prymuly

Situace v Česku pomalu ale jistě začíná připomínat jaro. A to nejen počasím, ale také návratem proti…