Jiří Fajt napsal České televizi. Šetření, které objevilo chybějících 30 milionů, prý „splnilo zadání“

03.06.2019 23:18

Česká televize připravila do hlavní zpravodajské relace reportáž o Národní galerii a jejím hospodaření. V rozpočtu galerie totiž pro letošní rok chybí 30 milionů korun, jak uvedl její pověřený ředitel Ivan Morávek, který instituci vede od poloviny dubna. ČT ale zdůraznila jeho sdělení, že kauzu odvolání jeho předchůdce Jiřího Fajta považuje za politickou. „S fungováním instituce by se Fajt neměl spojovat,“ uvedl Morávek.

Jiří Fajt napsal České televizi. Šetření,  které objevilo chybějících 30 milionů, prý „splnilo zadání“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odvolaný generální ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt

„Instituce chtěla připravit více výstav, než na kolik měla peněz,“ uvedl na své první tiskové konferenci pověřený ředitel Národní galerie Morávek. Bylo to podle jeho slov způsobeno tím, že se nepřistupovalo zodpovědně k přípravě rozpočtu galerie.

Nedávno odvolaný ředitel Jiří Fajt, kterého ministr kultury Antonín Staněk kvůli neschopnosti vést galerii hospodárně, se však brání, že galerie hospodařila za jeho vedení i v tomto roce s vyrovnaným rozpočtem. Podle Fajta prý současný management nedokáže odhadnout návštěvnost připravovaných výstav.

„Pan Morávek se opírá o ‚interní audit‘, který si nechal zpracovat externí firmou. Proklamativně sice chce omezovat externí služby, ačkoliv jich sám využívá. Jeho externí firma tak pouze splnila zadání a konstatovala onen schodek, aniž by bylo vysvětleno, o co se Morávkův odhad opírá,“ napsal Fajt ve svém vyjádření v e-mailu pro Českou televizi.

Morávek také na tiskové konferenci zhodnotil kauzu Fajtova odvolání. Tuto kauzu označil za politickou a je toho názoru, že by se fungování galerie nemělo s Fajtem spojovat. Výstavy Národní galerie rušit nechce, bude tedy prý snižovat náklady. Šetřit chce například na právních službách nebo na externích smlouvách.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Strašné věci! vybalil Okamura na Daniela Hermana. Šel do historie

7:14 Strašné věci! vybalil Okamura na Daniela Hermana. Šel do historie

Někdejší lidovecký ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) usedne v Radě vlády pro lidská práva, kt…