Jiří Jírovec: Co oči nevidí, srdce nepálí, říkali si lidé o politice USA. Ale to se teď změnilo, když se po nás chce...

28.05.2015 18:12 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Obrovské ztráty ze světových válek činí v Rusku válku neprodejnou. Hlavní nebezpečí pro svět představují USA. Obrovské americké arzenály zbraní je třeba čas od času vyprazdňovat, což se běžně zařizuje prostřednictvím chaosu, válek a prodejem zbraní do zemí, které jsou dostatečně hloupé na to, aby na potenciálně sebezničující hrátky přistoupily. Krajan z Kanady a přírodovědec Jiří Jírovec rozebírá nebezpečí západní propagandy.

Jiří Jírovec: Co oči nevidí, srdce nepálí, říkali si lidé o politice USA. Ale to se teď změnilo, když se po nás chce...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Jírovec

„Parlamentní listy otiskly souhrn kavárenských blábolů, tedy debatu mezi Janem Čulíkem a Bohumilem Kartousem, redaktory Britských listů. Rozhovor sám je z receptury pejska a kočičky vařících dort. Smísí se trochu kritiky sdělovacích prostředků s reakcí na průjezd americké kolony přes Česko, přidá zmínka o naivních představách populace o snadném zbohatnutí po roce 1989 a vše se okoření špetkou filozofování o české identitě. Výsledkem je zdůvodnění údajného obdivu části české populace k politice Vladimira Putina,“ začíná biolog Jiří Jírovec, jenž v roce 1986 emigroval do Kanady. Zabývá se prozápadní propagandou a používá proti ní její vlastní zbraně.

Zesměšňování Putinova Ruska

„Poslední dobou trávím poměrně dost času v Česku. Mluvím s mnoha lidmi a mohu bez obav prohlásit, že většinu z nich politika nezajímá. Možná nejsou ochotni jít s kůží na trh. V každém případě se zdá, že polarizace české společnosti dosáhla stupně, jenž by se dal označit jako smrt diskuse,“ podotýká. Smyslem propagandy není dovést člověka k používání vlastního mozku, tedy k vytvoření vlastního názoru. Jde o to, mozek ochromit do té míry, aby nestačil vstřebat víc než jednoduchá hesla a symboly. „O to se ostatně snaží i zmínění redaktoři. Vlastní názor je nebezpečný, protože se může vyvíjet nepatřičným směrem. O názorech lze diskutovat, kdežto o propagandistických heslech nikoliv. Zatím jsem se nesetkal s nikým, kdo by sám od sebe začal mluvit o Putinovi. Natož aby k němu upínal nějaké naděje. Málokdo je ale ochoten uvažovat v geopolitickém měřítku. Málokdo ví o katastrofickém vládnutí Borise Jelcina a o tom, že Putinovo vládnutí postavilo Rusko zpátky na nohy,“ pokračuje.

V Česku je podle Jiřího Jírovce tématem nanejvýš Miloš Zeman. Tedy na úrovni nadávek a jednoduchých hesel. Diskutovat o něm nelze, ledaže chcete riskovat rozvrácení rodinných vztahů anebo napjatou atmosféru u piva. „Česká propaganda zesměšňuje Putina a Rusko, jak se dá. Typická byla snaha České televize při olympiádě v Soči. Pod heslem ‚Putinova olympiáda‘ se reportéři snažili najít sebemenší chyby, aby splnili denní normu. Občas jim to kazili sportovci neuváženými výroky o tom, že trať byla skvělá a ten který závod dobře zorganizován,“ dodává.

Padnout za zájmy USA

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Jírovec

autor: Jan Rychetský

Ing. Viktor Vojtko, Ph.D. byl položen dotaz

Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu

Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump se naštval na Putina: Hezky mluví a pak všechny bombarduje

19:31 Trump se naštval na Putina: Hezky mluví a pak všechny bombarduje

Americký prezident Donald Trump v neděli prohlásil, že pošle na Ukrajinu rakety protivzdušné obrany …