Jiří Jírovec má jasno: Veřejnost má dva měsíce na to, aby pochopila, že v kauze Čapí hnízdo nejde o 50 milionů, ale...

13.08.2017 15:16

JINÝMA OČIMA Biolog Jiří Jírovec uvažuje nad souvislostmi, které provázejí stále nové a nové kauzy pravidelně se vynořující kolem Andreje Babiše. A předkládá svůj pohled na věc.

Jiří Jírovec má jasno: Veřejnost má dva měsíce na to, aby pochopila, že v kauze Čapí hnízdo nejde o 50 milionů, ale...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Jírovec
reklama

Termín Deus ex machina pochází z antického divadla. Je to způsob, kterým antičtí dramatici řešili zdánlivě neřešitelnou situaci, do které se dostal hlavní hrdina. V takovém momentě byl na jeviště prostřednictvím mechanického zařízení spuštěn nějaký bůh (často v podobě sochy) a situaci rozřešil.

Lze spekulovat, že se na jeviště spustil sám sošný ministr vnitra. Situace byla pomalu zoufalá, ne-li neřešitelná, protože Babiš měl preference nad 30 procent.

Ministr je možná ve střetu zájmů, protože může vlastní vahou ovlivňovat českou politickou scénu ve prospěch ČSSD. S levárnami to umí, to se ví již od lánské schůzky.

Úkol dne je zabít Babiše. Pokud se to podaří, bude se dělit bohatá kořist, tedy hlasy oslabeného hnutí.

Anketa

Který volební lídr je vám nejsympatičtější?

hlasovalo: 41466 lidí

Lidu se taková poprava musí dávat po kapkách, aby vypadala jako čestný boj za spravedlnost a tuhle demogracii. Lex Babiš, potom trapné Sobotkovy manévry s demisí a pak odposlechy. Na jeviště ale pořád dopadali jen podbozi. Jejich podržtažkové ve Sněmovně vždy přispěchali tu s mimořádnou schůzí, tu s komisí. V každé větě měli alespoň jednoho Babiše, ale preference ANO dál rostly.

Zajímavou situaci vytvořily odposlechy. Přišly v potřebný okamžik, údajně z anonymního zdroje a pěkně odstupňovaně za sebou, aby smrdutost bombiček hozených na Babiše jen tak nevyprchala.

A už je tady další sněmovní komise, která se samozřejmě nezabývá tím, kdo odposlechy vyrobil a rozšířil, ale podezřením, že Babiš a Přibil měli přístup k informacím z živých kauz. To, že informace unikají, se samozřejmě ví. Mají je i novináři, kteří nezávislují pod Bakalou. Jsou dokonce i tací, kteří tvrdí, že únik někdy může být ve veřejném zájmu.

Policie rychle odložila Babišovo trestní oznámení na neznámého pachatele. Aby ne, třeba by mohla přijít na to, že za vším stojí některá z politických stran, která potřebuje zvýšit preference.

Poslanci, jimž je těžké věřit i pouhý pozdrav, se změnili v komedianty, žonglující se slovy čest, odstoupení, očista a (nemožný) návrat po ní.

Anketa

Jste spokojeni s prací současné Policie ČR?

7%
93%
hlasovalo: 2267 lidí

Připomeňme si, že ODS povolala do Sněmovny Romana Pekárka, obviněného a tehdy nepravomocně odsouzeného za korupci, aby pomohl odhlasovat zákon o církevních restitucích. Odevzdal hlas a pak s ním teprve vykmitli. Poslanec Bohuslav Svoboda také neodstoupil, když byl trestně stíhán za OpenCard.

Vzdejte se, Babiši a Faltýnku, bez boje, volají, aniž by dodali, že by je to ochránilo před rizikem, že se sami zprotiví veřejnosti.

Ta má dva měsíce na to, aby pochopila, že nejde o mizerných padesát miliónů, které může Babiš postrádat v portmonce. Jistý Jelínek, politilog, předběhl dobu a mluví o Babišovi v minulém čase. Přání je často otcem myšlenky.

Ve hře je ale nejvyšší bůh. Pokud nebude srab, řekne "konec předvolebního kočkování, chlapci!" a zastaví trestní řízení. Potopil by sice ČSSD, ale ta ho stejně nemá ráda.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: red
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takový vztek: S*re vás to doma? Hamáček se vám směje

8:57 Takový vztek: S*re vás to doma? Hamáček se vám směje

Pohyb mezi okresy je zakázán a policie bude kontrolovat, zda ti, kdo se mezi nimi pohybují, mají ten…