Jiří Menzel pro slovenské PL: Máte lepšího prezidenta, než my

17.05.2016 20:38

Oscarový režisér Jiří Menzel se znovu ozývá. A jeho českým spoluobčanům se to možná znovu nebude líbit. Pochválil totiž slovenského prezidenta Andreje Kisku, který je prý rozhodně lepší hlavou státu než Miloš Zeman. Menzel ovšem vychválil i socialismus.

Jiří Menzel pro slovenské PL: Máte lepšího prezidenta, než my
Foto: Martin Kovář
Popisek: Jiři Menzel s chotí
reklama

„Máte lepšího prezidenta než my,“ prohlásil Menzel hned na úvod rozhovoru pro partnerský server ParlamentnéListy.sk. Znovu se tak vymezil vůči vlastní hlavě státu.

Následně konstatoval, že se za socialismu měli dobří filmaři lépe, protože financování kultury držel jasně v rukou stát. Ten nakoupil americké filmy za relativně málo peněz, lidé na ně chodili a z utržených peněz se financovaly české filmy. „Byla to taková ideální nezávislost díky tomu, že byl komunismus,“ konstatoval režisér na  filmovém Mezinárodním festivalu Trenčianské Teplice.

CELÝ ROZHOVOR ZDE

Zavzpomínal přitom na slova Věry Chytilové, která jednoho dne pravila, že komunistu bylo možné obelhat, aby pustil nějaké ty peníze, ale v kapitalismu to chodí jinak, což je pro filmovou tvorbu zásadní. Dnes se peníze sehnat dají, vzniká celá řada filmů, ale možná jich je až moc. Ne vždy získávají finanční prostředky schopní režiséři. Dobří filmaři pak seženou peněz méně. I když je otázka, zda je dobře, že filmaři dostávají státní podporu, když ji třeba malíři nedostávají. Ti se musejí spoléhat sami na sebe.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lži o Iráku. Víme své. Robert Fico o Vrběticích a USA

9:54 Lži o Iráku. Víme své. Robert Fico o Vrběticích a USA

Vzpomínáte na lži USA o Iráku? zeptal se slovenský sociálně demokratický expremiér Robert Fico. A vy…