Jiří Menzel pro slovenské PL: Máte lepšího prezidenta, než my

17.05.2016 20:38

Oscarový režisér Jiří Menzel se znovu ozývá. A jeho českým spoluobčanům se to možná znovu nebude líbit. Pochválil totiž slovenského prezidenta Andreje Kisku, který je prý rozhodně lepší hlavou státu než Miloš Zeman. Menzel ovšem vychválil i socialismus.

Jiří Menzel pro slovenské PL: Máte lepšího prezidenta, než my
Foto: Martin Kovář
Popisek: Jiři Menzel s chotí

„Máte lepšího prezidenta než my,“ prohlásil Menzel hned na úvod rozhovoru pro partnerský server ParlamentnéListy.sk. Znovu se tak vymezil vůči vlastní hlavě státu.

Následně konstatoval, že se za socialismu měli dobří filmaři lépe, protože financování kultury držel jasně v rukou stát. Ten nakoupil americké filmy za relativně málo peněz, lidé na ně chodili a z utržených peněz se financovaly české filmy. „Byla to taková ideální nezávislost díky tomu, že byl komunismus,“ konstatoval režisér na  filmovém Mezinárodním festivalu Trenčianské Teplice.

CELÝ ROZHOVOR ZDE

Zavzpomínal přitom na slova Věry Chytilové, která jednoho dne pravila, že komunistu bylo možné obelhat, aby pustil nějaké ty peníze, ale v kapitalismu to chodí jinak, což je pro filmovou tvorbu zásadní. Dnes se peníze sehnat dají, vzniká celá řada filmů, ale možná jich je až moc. Ne vždy získávají finanční prostředky schopní režiséři. Dobří filmaři pak seženou peněz méně. I když je otázka, zda je dobře, že filmaři dostávají státní podporu, když ji třeba malíři nedostávají. Ti se musejí spoléhat sami na sebe.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Drahoš besedoval: Děti je třeba už odmala učit, co jsou fake news. Volili mě mladí lidé, staří věřili dezinformaci, že jim seberu důchody

14:54 Jiří Drahoš besedoval: Děti je třeba už odmala učit, co jsou fake news. Volili mě mladí lidé, staří věřili dezinformaci, že jim seberu důchody

REPORTÁŽ „Pokud se všichni nebo většina lidí nechá zblbnout nějakými nesmysly, tak potěš pánbůh!“ Pr…