Jiří Pospíšil: Jsem připraven věrně sloužit i Czerninovi, pokud bude zvolen předsedou TOP 09. Je to v zájmu ČR

23.11.2019 7:30

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil byl hostem pátečního vysílání Českého rozhlasu v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu, kde se mimo jiné hovořilo o tom, jak zbavit Andreje Babiše (ANO) moci. Podle Pospíšila jediným způsobem je – porazit ho v čestných volbách.

Jiří Pospíšil: Jsem připraven věrně sloužit i Czerninovi, pokud bude zvolen předsedou TOP 09. Je to v zájmu ČR
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil, TOP 09
reklama

TOP 09 si o víkendu zvolí nového předsedu nebo předsedkyni. Stávající šéf Jiří Pospíšil post obhajovat nebude. „Nelituji svého rozhodnutí. V zásadě žádného svého zásadního rozhodnutí v politice jsem nikdy nelitoval. Rozhodl jsem se ve chvíli, kdy se na post šéfa rozhodla kandidovat Markéta Pekarová Adamová. Myslím si, že ona by byla lepším lídrem. A já nemám za každou cenu potřebu někam kandidovat a sebe zviditelňovat, když vím, že někdo jiný úkol zvládne lépe,“ poznamenal Pospíšil.

Ten si zároveň myslí, že pro stranu je lepší, pokud předseda strany a volební lídr bude jedna osoba. „Než kdyby byl předsedou strany europoslanec a někdo jiný by vedl TOP 09 do příštích parlamentních voleb,“ uvedl. Protikandidátem Markéty Pekarové Adamové je místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin. Pospíšil se domnívá, že oba dva jsou schopni stranu vést.

„Přichází jiná politická generace, která to přebírá a musí prokázat, jestli je schopna stranu vést, nebo naopak ta strana není životaschopná a se svými otci zakladateli končí,“ uvedl Pospíšil. „Nás všechny v TOP 09 spojují stejné hodnoty - odpovědné hospodaření, ochrana svobody a demokracie. Pohled obou kandidátů na tyto věci je stejný, v některých ohledech, v nuancích, se pak jejich postoje liší,“ dodal. 

Pospíšil v současné době uvažuje, že bude kandidovat na post místopředsedy. „Požádala mě o to paní Pekarová Adamová,“ sdělil Pospíšil. Nechtěl však specifikovat, zda bude kandidovat i v případě, že se předsedou TOP 09 stane Tomáš Czernin. „Jsem připraven věrně sloužit i Czerninovi, bude-li předseda, protože je to v zájmu České republiky,“ podotkl.

Pospíšil podle svých slov předává stranu jako stranu, která byla schopna vytvořit volební koalici jak v komunálu, tak ve volbách do Evropského parlamentu. Tato strana dle jeho slov vznikla ze strany, která tak trošku byla v koutě. „Nechtěli s námi spolupracovat ani Starostové (STAN), ani ostatní středopravicové strany,“ podotkl.

Závěrem pak zmínil také to, že TOP 09 může sehrát důležitou roli při vytváření koalice pro příští parlamentní volby, což je dle jeho slov jediný způsob, jak Andreje Babiše (ANO) zbavit moci – porazit ho v čestných volbách.

Téměř přesně deset let po ustavujícím sněmu si TOP 09 v neděli zvolí čtvrtého předsedu. Europoslance Jiřího Pospíšila po dvou letech nahradí buď liberálnější poslankyně Markéta Pekarová Adamová, nebo konzervativně laděný senátor Tomáš Czernin. Pospíšil při hodnocení svého mandátu uvedl, že se mu podařilo ukázat životaschopnost strany po zlomu, kdy z jejího čela odešli zakladatelé Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek.

Zatímco hned po svém vzniku oslovila TOP 09 s programem vymezujícím se proti ČSSD a ODS 16,7 procenta voličů a získala 41 mandátů, ve volbách roku 2017 byla osmá. S 5,31 procenta hlasů a sedmi mandáty těsně obhájila v konkurenci dalších menších stran setrvání ve Sněmovně. Nyní jí průzkumy přisuzují zhruba stejný podíl voličů.

Snahou udržet TOP 09 v konzervativním duchu interpretují někteří komentátoři kandidaturu dosavadního řadového místopředsedy Czernina, kterou podporuje Kalousek. První místopředsedkyně Pekarová před dvěma lety odmítla aspirovat na nejvyšší stranický post kvůli přání založit rodinu, nyní kandiduje s podporou Pospíšila. Do souboje jde s podporou ze čtyř regionů, Czernin dvou.

Moravské kraje, Pardubický, Ústecký, Karlovarský a Vysočina nechaly delegátům volné hlasování. Rozhodnout se chce řada delegátů až na sjezdu, prostor tak bude otevřen zákulisním jednáním.

Nikdo jiný než kandidáti na předsedu nebyl nominován do volby prvního místopředsedy. Na další posty v předsednictvu kraje nominovaly například senátora Herberta Paveru, někdejšího ministerského náměstka Tomáše Tesaře, dosavadního místopředsedu Marka Ženíška či starostu Roztok u Prahy Jana Jakoba.

Nedělním volbám nového vedení bude v sobotu předcházet diskuse, s projevem vystoupí Pospíšil, který o víkendu oslaví čtyřiačtyřicáté narozeniny, a Schwarzenberg. Jako hosté promluví k TOP 09 zástupci dalších opozičních parlamentních uskupení v čele s předsedou ODS Petrem Fialou, i zástupci mimoparlamentních stran. Sestava napovídá, že mluvit se bude o možných koalicích pro krajské volby v příštím roce, možná i o partnerstvích pro postup takzvané demokratické opozice proti hnutí ANO premiéra Andreje Babiše ve sněmovních volbách v roce 2021.

Pokud Pekarová ve volbě uspěje, bude TOP 09 jedinou parlamentní stranou, v jejímž čele bude stát žena.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krvavá Madlenko, ty jsi jen prachsprostá zlodějka!“ „Český národ nikdy Kosovo neuzná“. Připomínka „dne uloupení“ byla ještě bouřlivější, než jindy

22:17 „Krvavá Madlenko, ty jsi jen prachsprostá zlodějka!“ „Český národ nikdy Kosovo neuzná“. Připomínka „dne uloupení“ byla ještě bouřlivější, než jindy

REPORTÁŽ „Prachsprostá zlodějko Albrightová, všechno to vrátíš!“ I to znělo v pondělí večer Václavsk…