Jiří Přibáň odkrývá, proč Britové ve skutečnosti hlasovali pro odchod z EU

30.06.2016 20:21

Právník Jiří Přibáň, který již řadu let žije ve waleském Cardiffu, kde přednáší na tamní univerzitě, považuje brexit za protest zástupů odsouzených k chudobě proti elitám, které prý na těchto zástupech chudých spáchaly podvod. Samotné vystoupení Británie z EU považuje Přibáň za velkou chybu.

Jiří Přibáň odkrývá, proč Britové ve skutečnosti hlasovali pro odchod z EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Přibáň

Přibáň tvrdí, že i přestože sehrála v brexitu svoji roli xenofobie, mnohem více se jednalo o výkřik z pocitu nespravedlnosti, kterou politické reprezentace nechtěly vidět tak dlouho, až si ji přivlastnili „političtí a jazykoví žongléři“ typu Borise Johnsona nebo Nigela Farage.

„Brexit je protest dnešních zástupů odsouzených k chudobě proti elitám a současně podvod, který na těchto zástupech spáchaly elity vedoucí kampaň za vystoupení Británie z EU,“ vysvětluje právník s tím, že v okamžiku, kdy se tyto chudší vrstvy vzbouřily proti svým životním podmínkám, které se posledních třicet let spíše zhoršovaly, dostaly se paradoxně do situace, která v sobě pro ně skrývá mnoho rizik, ale rozhodně ne nadějné vyhlídky.

Přibáň v této souvislosti poukazuje na labouristickou levici, která prý nedokázala reagovat na ekonomické a sociální změny tak, aby si udržela své tradiční voliče. Podstatná část se jich tedy přesunula k populistické pravici slibující politiku založenou na kulturní tradici a hodnotách. A někteří z nich prý nyní dokonce podporují nacionalistické strany ve Skotsku a ve Walesu.

„Pro nás, kdo jsme se na prahu dospělosti ocitli v postsocialismu, představovala spojená Evropa naději na důstojný život ve svobodné a otevřené společnosti. Teď jako by se tato naděje vzdalovala v podivném filmu puštěném pozpátku. Dějiny se v něm však nebudou opakovat jako nějaká groteska či fraška, ale mnohem spíš jako dosud neznámá tragédie,“ očekává Přibáň.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vždyť ona chce zrušit ČT! Válka jede dál. Padají slova „styďte se“, ba hůře. A zastánci Kavčích hor slyšeli...

7:51 Vždyť ona chce zrušit ČT! Válka jede dál. Padají slova „styďte se“, ba hůře. A zastánci Kavčích hor slyšeli...

Jméno ekonomky Hany Lipovské jako nominantky vzbudilo z nějakého důvodu velký, a nikoliv pozitivní o…