Jiřína Šiklová vzpomínala na Jana Palacha. Chlape, ničemu jsi nepomohl, říkala si. Ale pak najednou...

19. 1. 2017 22:38

Socioložka Jiřina Šiklová na serveru Novinky.cz zavzpomínala na Jana Palacha. Celá léta se jí prý zdálo, že byl čin tohoto studenta Filozofické fakulty Univerzity Karlovy zbytečný. Bohužel. Až najednou přišel leden roku 1989 a něco se změnilo.

Jiřína Šiklová vzpomínala na Jana Palacha. Chlape, ničemu jsi nepomohl, říkala si. Ale pak najednou...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiřina Šiklová

Jan Palach se snažil své spoluobčany přimět, aby neupadli do letargie a postavili se na odpor sovětské okupaci. Vyzýval lidi, aby se snažili uchovat alespoň zbytky demokratizačního procesu, který přinesl závan svobody do této společnosti v roce 1968. V roce 1969 se ale zdálo, že lidé za tuto demokracii bojovat nebudou. Palach zřejmě chtěl svým sebeupálením občany vyburcovat.   

Většina lidí ji ale postupem času akceptovala a žila se sovětskými tanky za zády dalších dvacet let. „A když se blížilo 20leté výročí a nic se nedělo, tak jsem si říkala. No vida, chlape, nic se neděje. De facto ty jsi ničemu nepomohl,“ řekla Šiklová. Palachovu oběť považovala za obrovskou, ale skutečně ji trápilo, že byl tento bolestný čin zbytečný.

Celý článek najdete zde.

Jenže v lednu 1989 se něco změnilo. Lidé se během tzv. Palachova týdne postavili na odpor komunistickému režimu. Alespoň někteří. Na konci téhož roku už se komunistický režim hroutil k zemi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Redaktor a kameraman ČT útočili na premiéra na výstavě, otrávení lidé jim nadávali. Svědectví, co se dělo po skončení kauzy Čapí hnízdo

19:39 Redaktor a kameraman ČT útočili na premiéra na výstavě, otrávení lidé jim nadávali. Svědectví, co se dělo po skončení kauzy Čapí hnízdo

Na výstavě Zahrada Čech, kam se premiér Babiš neohlášený zajal podívat minulý pátek, jej pronásledov…