Jižní Afrika už ví o Česku a Babišovi

24.02.2021 13:24

Jihoafrický deník Business Day píše o České republice a není to nic pěkného. V covidu jsme byli prý nejlepší, ale pak se to změnilo a proto teď škemráme o pomoc u Němců. Merkelová nabídla převzetí celých devíti českých pacientů. Slovensko je na tom údajně ještě hůř. „Pošlete nám z Bruselu vakcíny!“

Jižní Afrika už ví o Česku a Babišovi
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Zdravotníci z Karlovarska
reklama

Podle deníku se, po úspěšném zastavení šíření nemoci covid v roce 2020, nyní Česká republika připojuje ke Slovensku a žádá o pomoc Německo. Důvodem je údajně se zhoršující krize v našem zdravotnictví.

Anketa

Kdo je pro vás nejdůvěryhodnější?

56%
3%
hlasovalo: 25153 lidí

Dále se v africkém zpravodajství dočteme, že Češi se změnili z jednoho z nejúspěšnějších evropských národů ve zvládání pandemie v roce 2020 na jeden z nejvíce zasažených, pokud jde o případy nakažených covidem a úmrtí na obyvatele. Stupňující se zdravotní krize, opakované lockdowny a politické boje, dle Business Day narušují osm měsíců před volbami popularitu miliardářského premiéra Andreje Babiše.

Médium také cituje náměstka ministra zdravotnictví Vladimíra Černého, který v úterý uvedl: „Kapacita zdravotní péče se blíží celkovému vyčerpání. V české historii jde o bezprecedentní situaci. Nyní neexistuje způsob, jak můžeme zajistit standardy zdravotní péče.“

Černý také prý řekl, že žádal ministra zdravotnictví, aby oficiálně poprosil o pomoc sousední země, přičemž německá kancléřka Angela Merkelová již nabídla převzetí devíti českých pacientů. „Celková kapacita JIP může být plně využita za dva až tři týdny, pokud nebude potlačen současný nárůst infekcí,“ uvedl dále.

Deník také informuje, že v pondělí vyzval slovenský ministr zahraničí Ivan Korcok své partnery v EU, aby do země zaslali předběžnou dodávku vakcín. Slovensko bylo podle něj v „tragické“ situaci. Země s 5,5 milionu lidí nedávno utrpěla přibližně 100 úmrtí denně, což je nejvyšší na světě v poměru k počtu obyvatel za týden a umístila se prý i před sousední Českou republikou. Na Slovensku bylo do neděle v nemocnici celých 3672 pacientů s potvrzeným koronavirem a 6577 úmrtí s covidem.

Budu informovat své kolegy z ministerstva zahraničí o velmi vážné situaci, kterou můžeme s covidem nazvat tragickou," řekl Korcok novinářům před schůzkou ministrů zahraničí v Bruselu. „Plně si uvědomuji, že i jiné země mají nedostatek očkovacích látek, ale Slovensko nyní, také na základě skutečnosti, že máme nejvyšší úmrtnost, to v tuto chvíli potřebuje nejvíce,“ dodal slovenský politik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrbětice: 5 000 samopalů se tam ztratilo, slyšel Štěpán Kotrba. I jiné věci

4:44 Vrbětice: 5 000 samopalů se tam ztratilo, slyšel Štěpán Kotrba. I jiné věci

Vydírání Babiše a Petříčka. To vidí za kauzou zapojení ruských špionů do výbuchu skladu ve Vrběticíc…