Jméno, které před Sobotkou nesmíte vyslovit? Noviny píší o vlivném příteli šéfa ČSSD

10.09.2013 10:49

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka studoval na gymnáziu v jihomoravských Bučovicích, pak studoval v Brně právnickou fakultu a dokončil ji přesně před dvaceti roky, přičemž již jako student vstoupil do ČSSD. Prakticky identický životopis má i advokát Radek Pokorný, o němž se dlouho spíše potichu mluvilo jako o „stínu“ potenciálního premiéra.

Jméno, které před Sobotkou nesmíte vyslovit? Noviny píší o vlivném příteli šéfa ČSSD
Foto: Daniela Černá
Popisek: Bohuslav Sobotka

Oba spolužáci se netají vzájemnými styky, důsledně však trvají na tom, že se jedná pouze o staré přátelství, které nijak nesouvisí s jejich současnými aktivitami. V ČSSD i dalších stranách se názory na Pokorného a jeho vliv na Sobotku různí. Jedni o něm natvrdo hovoří jako o Sobotkově „loutkáři“, druzí tvrdí, že se jeho vliv přeceňuje. Sobotka i Pokorný prohlašují, že se vídají maximálně jednou měsíčně.

Podle politologa Lukáše Jelínka, který je coby ředitel think tanku ČSSD s děním v Lidovém domě obeznámen, je Pokorný Sobotkovým osobním přítelem a předseda ČSSD je znám tím, že nikoho jiného než osobní přátele k sobě nepouští. „Pokud existuje v Lidovém domě opravdu neformální štáb, tak stojí Pokorný v jeho čele,“ prohlašuje Jelínek.

Mnozí se ale pozastavují například nad tím, že dlouholetý souputník předsedy nejsilnější parlamentní strany získal mezi řadou silnějších advokátských es lukrativní zakázku na administraci tendru na dostavbu Temelína, největší stavební zakázky v zemi.

Přímá linka na Bakalu

A není to jen tato zakázka, co vyvolává spekulace o politicko-obchodním spojenectví obou kamarádů. Proto se již dlouhou dobu spekuluje, že právě Pokorný má být spojkou mezi introvertním předsedou ČSSD a velkým byznysem. Podle MF DNES je například znám advokátův blízký vztah s miliardářem Zdeňkem Bakalou, který své těžařské impérium OKD získal právě v době, kdy Sobotka působil jako ministr financí. Od té doby se také táhne spor o byty, které k podniku patřily. Vzhledem k současné napjaté situaci ve firmě by se případná přímá linka na premiéra mohla Bakalovi jistě hodit.

Není to jediný případ, kdy gymnaziální spojenectví Sobotka - Pokorný vzbuzuje obavy. Pokorného advokátní kancelář se totiž angažuje v celé řadě arbitráží, které stát vede se soukromými firmami, a obvykle nezastupuje Českou republiku, ale protistranu. Například firmu Eurovia, která se státem vede spor o kvalitu prací na dálnici D47.  

Redaktoři MF DNES prý zjistili, že když se někdo na Pokorného zeptá Bohuslava Sobotky, vždy trochu zneklidní. „Neřídí a nevyjednává nic. Je to soukromá osoba,“ reagoval prý naposledy. Přesto však kamarád ze studií nepochybně představuje pro předsedu ČSSD riziko. 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proboha: „Agentka!“ Děsivé věci o prezidentce Čaputové

11:17 Proboha: „Agentka!“ Děsivé věci o prezidentce Čaputové

Během kampaně i po ní se co chvíli objevovala nařčení slovenské prezidentky, že je tzv. agentkou Sor…