Jmenování Sváčka by prý mohlo spustit rošádu ve vládě

03.10.2014 11:40

Pozici náměstka pro trestní úsek na pražském vrchním soudu ve výběrovém řízení získal dvakrát odmítnutý kandidát na ústavního soudce Jan Sváček. A právě toto rozhodnutí podle Lidových novin rozhoupalo křeslo pod ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou (ANO). Ta bude muset rozhodnout, jak s doporučením komise naloží. Proti jeho jmenování se postavil šéf hnutí ANO Andrej Babiš i protikorupční organizace.

Jmenování Sváčka by prý mohlo spustit rošádu ve vládě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně spravedlnosti Helena Válková

Proti jeho jmenování se postavily protikorupční organizace v otevřeném dopise, a nebyly samy. Kriticky se k tomu staví senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. „Je zjevné, že nároky na obsazování důležitých míst v obecné justici jsou buď nižší, nebo jiné než pro obsazování míst ústavních soudců,“ uvedla.

Sváčka naopak podpořili šéfové krajských soudců a jeho jmenování považuje za jasnou věc i předseda vrchního soudu Jaroslav Bureš. Ten podle LN do výběrové komise jmenoval čtyři její členy, a tak významně ovlivnil výsledek tendru. Jako pátý mezi rozhodujícími byl náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán, který údajně s výběrem nebyl spokojen. LN nyní píší, že právě Pelikán napsal Sváčkovi do hodnocení v komisi 0 bodů. A v justičních kruzích se údajně mluví i o jeho odchodu z ministerstva, pokud bude Sváček jmenován. Pelikán je považován za blízkého spolupracovníka Andreje Babiše.

Jaroslav Bureš prý ale považuje rozhodnutí komise za jednoznačné, které údajně nemůže zvrátit ani ministryně Válková. „Instrukce ministryně spravedlnosti nemůže přebít zákon. A ten říká, že ministr jmenuje na návrh předsedy Vrchního soudu v Praze místopředsedu. Nemám žádné pochybnosti. Vítězství bylo jednoznačné,“ uvedl již dříve pro LN Bureš.

Válková si bere čas na rozmyšlenou

Tato debata však rozproudila spekulace o setrvání ministryně Válkové ve funkci. Pro MF Dnes její stranický šéf a vicepremiér vlády Andrej Babiš uvedl, že „ministryně je spíš pedagožka a odbornice než manažerka“. Sama ministryně si bere čas na rozmyšlenou, chce prý „všechno zvážit ve všech souvislostech“.

LN připomínají i výrok premiéra Bohuslava Sobotky po odchodu bývalého náměstka pro vězeňství Pavla Šterna. „Má poslední šanci, aby prokázala, že je schopna bez opakované negativní medializace řídit ministerstvo a plnit vládní program. Pokud tuto možnost promarní, bude muset z funkce odejít a nebude to moci svádět na žádného ze svých podřízených,“ řekl tehdy na adresu Válkové premiér.

Co je Sváčkovi také vytýkáno

Sváčkovi je vyčítáno jeho členství v KSČ a podle LN vadí i konexe se zákulisním hráčem Tomášem Hrdličkou. Ale jsou tu údajně i další důvody, které deník popisuje. Bývalý předseda pražského městského soudu Sváček jmenoval insolvenčním správcem developerské společnosti ECM Ivo Halu. Ten je prý považován za pravou ruku Petra Sisáka, jenž byl pravomocně odsouzen za vytunelování První slezské banky. K dobru mu není připsáno ani jeho členství v Lions Clubu, v němž se setkávala politická elita země. Klub totiž tehdy vedl doktor Jaroslav Barták, který si nyní odpykává trest za zneužívání svých asistentek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

18:04 860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

Česko stojí před otázkou, zdali následovat některé evropské země a vyslyšet volání Kyjevu o pomoc s …