Jo takhle! Zásadní dohra slov Aleny Vitáskové o nepříteli Zemana

30.01.2019 8:44

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, jež byla vyznamenaná v minulosti prezidentem republiky Milošem Zemanem, zaútočila na soudce Josefa Baxu. Ten se v minulých dnech dostal do sporů právě s Hradem. Píší o tom Lidové noviny.

Jo takhle! Zásadní dohra slov Aleny Vitáskové o nepříteli Zemana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alena Vitásková
reklama

Vitásková ve svém prohlášení udělala ze soudce Baxy „solárního barona“. Soudce má přitom na střeše svého rodinného domu v Plzni jen několik solárních panelů.

Původní text ZDE

Anketa

Schvalujete práci ministra zahraničí Tomáše Petříčka?

6%
94%
hlasovalo: 16987 lidí

„Soudce Baxa by se měl vyjádřit ke své fotovoltaické elektrárně. Jak k ní přišel, kolik pobírá na dotacích. Kdo mu ji dodal, za kolik a jak soudce vůbec k takové informaci o solárních elektrárnách přišel. Jak dopadlo šetření, když jeho elektrárna spadla do těch podezřelých, které švindlují s výrobou?“ míní Vitásková.

A o Baxovi se rozepsala i více. „Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu – soudce Baxa se přiznal, že se dá kupčit s rozsudky? To je závažné potvrzení situace v justici právě od bývalého soudce. Potvrdil to, co si velká část veřejnosti myslí. Jak si můžeme být jisti, že v jiném nátlaku soudce neodolal? Je soudce Baxa opravdu tak morálně čistý?“ zeptala se.

Baxa však v ulici, kde žije, není se solárními panely výjimkou. Solární panely jsou téměř na každé druhé střeše rodinných domů. „Spíš než solárním baronem se cítím v této oblasti plebejcem,“ podotkl Baxa, že malou fotovoltaickou elektrárnu pořídil bez dotace v roce 2008. 

„Kontrolovaná osoba, JUDr. Josef Baxa, uplatňovala nárok na podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů v souladu s příslušnými cenovými rozhodnutími a splnila podmínky pro uplatnění úředně stanovené ceny,“ konstatuje pak také Státní energetická inspekce.

Právě o kontrole Vitásková také píše. „Při jedné z prověrek spadla mezi podezřelé i elektrárna pana soudce Baxy. Pracovníci ERÚ, kteří se prověrkou zabývali, zůstali zmateni a silně překvapeni, když se mezi kontrolovanými elektrárnami objevila známá jména. Informaci přišli sdělit s dotazem, zda postoupit tuto elektrárnu také SEI (Státní energetické inspekci) jako všechny ostatní. ERÚ v té době neměl kompetence na kontrolu těchto elektráren. Tyto kontroly byly v kompetenci pouze SEI.Tak elektrárna pana soudce Baxy putovala s ostatními na SEI ke kontrole, zda také švindloval a jeho elektrárna vyráběla více, než bylo technicky možné,“ uvedla.

„Vzhledem k podivným okolnostem i v jiných případech Institut AV požádal NSZ, zda jsou k dispozici informace, kdo ze státních zástupců a soudců vlastní solární elektrárnu, či má podíl na výnosech z těchto dotovaných cen, a zda tito lidé nejsou ve střetu zájmu, když pak obžalovávají, nebo soudí jiné kauzy v této oblasti. Odpověď byla tak, jak jsme očekávali. NSZ nemá tyto informace a státní zástupci a soudci nejsou ve střetu zájmu. Institut AV zakládá registr státních zástupců a soudců, kteří vlastní, spoluvlastní, či jinak přijímají finanční prostředky ze solárních elektráren pořízených v období podivného solárního boomu. Zakládáme registr podivných rozhodnutí soudců a státních zástupců, jejich provázání na byznys, neřešení trestní činnosti atd.,“ dodala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Datový vědec pozoruje Čechy z tepla Dubaje: Hrozné! Tady je 16 bodů, řiďte se jimi, jinak vás covid zničí

22:40 Datový vědec pozoruje Čechy z tepla Dubaje: Hrozné! Tady je 16 bodů, řiďte se jimi, jinak vás covid zničí

Nejslavnější český datový vědec Petr Ludwig opustil svůj domovský New York a na první polovinu roku …