Johana Hovorková má informace z Bruselu: Budeme Babiše řešit znovu, EU není jeho bankomat

12.02.2019 23:00

Publicistka Johana Hovorková na serveru Forum24.cz upozorňuje, že debata o konfliktu zájmů předsedy vlády Andreje Babiše se opět brzy otevře na půdě Evropského parlamentu. Dorazit mají prý špičky Evropské komise. Europoslanci prý totiž už pochybují i o nezávislosti českých úřadů.

Johana Hovorková má informace z Bruselu: Budeme Babiše řešit znovu, EU není jeho bankomat
Foto: Úřad vlády
Popisek: Premiér Andrej Babiš v rámci oslav stého výročí konce první světové války navštívil v Paříži galerii Centre Pompidou
reklama

Hovorková uvádí, že tématem se budou v blízké době zabývat na výboru pro hospodářskou kontrolu, který má zasedat 20. a 21. února 2019. To podle jejích slov potvrdil sám europoslanec z frakce Zelení/FTA Bart Staes. Zároveň promluvil o pochybnostech o politické nezávislosti českých úřadů z důvodu toho, že proběhla podezřelá reorganizace na Krajském úřadě Středočeského kraje.

Pozornosti europoslanců neuniklo rozhodnutí úřadu v Černošicích o tom, že Babiš porušuje zákon o střetu zájmů. Premiér Babiš se proti tomuto rozhodnutí odvolal a Staes neskrývá obavy, aby další vyšetřování bylo skutečně provedeno nestranně a bez politických zásahů. Vzhledem k tomu, že příslušný odbor neexistuje kvůli reorganizaci úřadu.

„Tento vývoj nás velmi znepokojuje, protože zpochybňuje schopnost českých orgánů rozhodovat o tomto případu bez politických zásahů a bez vlivu českého předsedy vlády, který je ve střetu zájmů,“ říká Staes, který tak pochybuje, zda v zemi stále funguje právní stát.

Evropská komise by podle jeho slov měla tuto okolnost vzít v potaz. Šafrovu fóru také sdělil, že Babiš zapomíná na to, že jako vedoucí politik státu, který je členem EU, by měl sám jít příkladem a dodržovat pravidla a nařízení, která zaručují zdravou demokracii a ochranu občanů před zneužíváním moci.

Původní text ZDE.

Následně Hovorková uvádí, že Staesovi prý vadí, že český premiér využívá EU jako „bankomat pro byznys Agrofertu“. „Babiš a jeho přátelé, jako je šéf liberální frakce ALDE Guy Verhofstadt, by si měli uvědomit, že nikdy nebudeme přehlížet takovéto nezodpovědné a zkorumpované politické chování,“ řekl na závěr serveru Forum24.cz europoslanec Steaes.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

20:51 Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

Naše minipříběhy z Chebska jsou možná banální, ale pro tuto dobu typické. Paní B., která má kadeřnic…